Ensimmäistä kertaa kymmeneen vuoteen asunnottomien määrä kasvaa, eikä laske.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/1c2e3b9a-077f-4232-ac97-7c3c89a8c303
Eli leikkaukset köyhimmiltä ja vanhuksilta ei lisänneetkään työpaikkoja tai saaneet taloutta nousuun. Kuka olisi osannut arvata.
2 vuotta peräkkäin asunnottumuus kasvanut ja vuonna 2027 uskotaan tulevan ennätys sitten 90's laman. Ehkä jos korjausliikkeitä ei tehdä heti, jopa järkyttävämmät luvut odottavat.
Onnellisin maa Suomi!
Kommentit (19)
Sommalit saisi heittää pihalle hankeen.
Kamalinta tässä on, että edustajana tässä ovat lapsiperheet ja nuoret. Edes vuokralle ei varaa mennä, koska kaupungin vuokra-asunnot kalliimpia, kuin yksityisten. Valitettavasti niitä halpoja ei ole riittävästi kaikille, jotka niitä tarvitsevat.
Hyvä hallitusohjelma siis toimii. -Kok
Asumistukea leikattu ja mitään korotuksia ole tullut muuhun, kuin Yritystukiin...
Vierailija kirjoitti:
Sommalit saisi heittää pihalle hankeen.
Kävin katsomassa uutta Hekan asuntoa. Oli meille liian pieni ja kallis. Mutta piha kuhisi huivipäitä ja kikkarapää lapsia. Arvatenkin heillä oli varaa niihin kohteen isoihin kämppiin.
Tarvitaan palkkamalttia! Poljetaan palkat alas, niin lakkaa kansa vikisemästä. Kilpailevat tuhansien muiden kanssa yhdestä vuokrafirma paikasta. Ei jää aikaa muuhun, kuin selviytymiseen.
- Viimeisimmät Hallitukset.
Alueet syytävät nyt rahaa yksityisille firmoille jotka tunkevat hätää kärsiviä torakkaloukkoihin. Nämä firmat tekee miljarditulosta.
Vierailija kirjoitti:
Juopot ja nistit joutaakin kuolla, ongelmajätteitä.
Asunnottomissa on paljon työssäkäyviä jotka ei käytä päihteitä.
Vaihtui samalla 100 000 uutta työpaikkaa 100 000 uudeksi työttömäksi.
Mikä tätä maata vaivaa. Miksi muualla asiat alkaneet koronan jälkeen paranemaan? Toiset ottivat enemmän velkaa ja silti asiat sujuvat.
Johan tästä varoiteltiin viime vuonna, ennen uusia leikkauksia. Voi hyvä....
Lapsiperhe köyhyys myös nousussa pari vuotta. Olisiko aika tehdä jotain hallitus? Eikun niin, tunnin juna täytyy vielä maksella.
Asunnottomat ja työttömät pakotetaan rengeiksi ja piioiksi rikkaille. Palvelijanhuoneille tulee taas tarvetta.
Tämän lisäksi tämä hallitus ottaa ennätysmäärän velkaa ja myös verottaa enemmäm kuin edelliset hallitukset. Mihin se raha katoaa?
Vierailija kirjoitti:
Asunnottomat ja työttömät pakotetaan rengeiksi ja piioiksi rikkaille. Palvelijanhuoneille tulee taas tarvetta.
Rikkaita on Suomessa aika vähän. Tietysti jos ruokapalkalla saa ihmisen piikomaan niin enemmän ottajia voisi olla
Vierailija kirjoitti:
Asumistukea leikattu ja mitään korotuksia ole tullut muuhun, kuin Yritystukiin...
Samaan aikaan vuokrat ovat laskeneet enemmän kuin mitä asumistuki on pienentynyt!
Hyvävelijasiskokerhot jakaa yhteisiä varoja pienelle piirilleen. Rikkaat rikastuu ja köyhät köyhtyy entisestään.
Kokoomus Orpon porvarihallituksen eli kokoomus, PS, KD ja Rkp porvarillista talouspolitiikkaa.
Tyhjät asunnot on annettava asunnottomien käyttöön vuodeksi.
Juopot ja nistit joutaakin kuolla, ongelmajätteitä.