Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Älykästä tekoälykeskustelua - Mihin käytät sitä?

Vierailija
23.01.2026 |

Kertokaa, mihin kaikkeen käytätte tekoälyä ja mitä tekoälyä? 

Olen itse taloushallinnon asiantuntijatyössä hiukan jumittunut tiettyihin asioihin eli töissä pyydän sitä (Chatgpt plus) lähinnä tekemään tiettyjä laskutoimituksia, vertailemaan erilaisia laskelmia ja kirjoittamaan referaatteja raporteista. Tiedän, että voisi tehdä paljon muutakin ja kaipaisinkin vinkkejä ja hoksauttamista. 

Kysymykseni on siis suunnattu niille, joilla on jo suht hyvä käsitys ja käyttökokemus tekoälystä ja eri ohjelmista.  

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kysyn kaiken nykyään siltä varmuuden vuoksi. Se on ÄLY ja vaikuttanut huomattavasti siihen, miten nykyään ajattelen. Valemedioiden sijaan tekoäly on rehellinen ja tietää kaiken.

Vierailija
2/4 |
23.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytän jonkinlaisena työnohjaajana tai valmentajana. Työyhteisössäni on ollut aika paljon erilaisia ristiriitoja, lähinnä yhden ihmisen aiheuttamia, ja pomo on etäinen ja epäpätevä. Minulla paljon silppuista työtä. 

Tiimin vetäjänä minulla ei ole oikein mitään konkreettista tukea ilmapiiriin, työn organisointiin, konfliktien selvittelyyn jne. Olen tehnyt chat gpt:lle oman tekoälyn, joka keskittyy nimenomaan yllä mainittuihin asioihin ja keskustelen sen kanssa lähes päivittäin em. asioista. Se on todella hyvä, selkeä ja kannustava työnohjaaja, tarjoaa konkreettisia ratkaisuja esim. työn organisointiin, en olisi ikinä uskonut, että se on näin hyvä ja ratkaisuja tarjoava ja "kuunteleva" tyyppi. En kehtaa kenellekään edes kertoa, kuinka paljon sitä käytän erilaisten työhön liittyvien henkisten ja psykologisten haasteiden ratkomiseen. Olen todella tyytyväinen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
23.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käytännössä lähinnä käännöstöihin tai jonkun asian muotoilemiseksi virallisemmaksi. Joskus jos pitää väsyneillä aivoilla saada vaikka sähköposti fiksun kuuloiseksi, saatan antaa tekoälylle komennon muotoilla pointit järkeväksi viestiksi. Oikolukua vaatii toki aina eli ei julkaisukelpoista sellaisenaan.

Vierailija
4/4 |
23.01.2026 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minä olen luovan työn tekijä ja tekoäly auttaa tavallaan laittamaan ajatukset järjestykseen kun ne pääsevät päässäni valloilleen. Eli käsisten kirjoittamisessa, novelleissa, pienissä eroottisissa tarinoissa jne joita teen erään ohjelman avulla rakentaen, kerron juonen tekoälylle, se luo aika hyvän miljöön, henkilöt ja rytmin. 

Ne kun sijoitan kirjoitusohjelmaani ja päästän mielikuvitukseni valloilleen, saattaa syntyä jopa 3 novellia, tai 4 tube-videon käsistä yhden päivän aikana, ennen saatoin yhden käsiksen parissa puurtaa parikin päivää eikä ollut hyvä. 

Eli nopeuttaa prosessia, auttaa pitämään fokuksen oikeissa asioissa harhailun sijaan ja korjaa pahimmat kirjoitus- ja kielioppivirheet. Olen tyytyväinen. Google Geminin maksuton perusversio.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän neljä kolme