Sähkönsiirron tehomaksu / sähkölämmitteinen talo
Onko kukaan palstalainen joutunut maksamaan sähkönsiirron tehomaksua? Uutisissa kohkataan sähköautoista mutta v itut niistä, entäs me pohjois-suomen omakotitaloasujat? Nyt kovien -32 pakkasten aikaan sähkönkulutus 135 kwh vuorokaudessa siis lähinnä pelkkää lämmityskulua, sähköautoa meillä ei todellakaan ole. Pohjois-Suomen sähkölämmiteisissä omakotitaloissa sähkönkulutus yleisesti 15000-20000 kwh vuodessa. Miten tämä näkyy tehomaksussa? Omalla alueellani tehomaksu ei vielä käytössä.
Kommentit (8)
No ei ollut aiemmin sähkön riistohintoja...
Vierailija kirjoitti: Miksi ostit sähkölämmitteisen talon?
menisi pienempikin käyttö omakotitalossa yli sen rajan.ei tarvitse olla esdes sähkölämmitys
Sähköyhtiöt joutuvat tarjoamaan myös tehomaksuttomia sopimuksia. Tehomaksu ei ole vielä edes valmin laki.
Eihän se ole edes vielä lyöty lukkoon. Valmistelussa vasta.
Täälläkään ei ole vielä käytössä.
Oma sähkönkulutustaanhan voi toki seurata nytkin tunneittain ja varteittain ja katsoa, että mitä ne hetkelliset huiput on. Sillä perusteella voi sitten laskeskella myös, että millaisia ne maksut tulevat olemaan vai tuleeko niitä, jos laki menee läpi milläkin raja-arvoilla.
Minä esim olen katsellut, että ei mene pelkällä lämmityksellä ja ruoanlaitolla rajan yli, mutta saunan jos lämmittää, menee tehomaksun puolelle, vaikka mitään muuta käyttöä ei olisi. Kiuas ei sinänsä kokonaisvertailussa vie paljon, mutta se vie sen tosiaan nopeasti ja yhdellä kerralla.
Jos mulla olis pohjois Suomessa omakotitalo,olis siellä kyllä varaava takka/leivinuuni. Appiukkokin vetää leivinuunin aina niin kuumaksi,että viikon pysyy melkein niin kuumana, että ei voi koskea. Ja siellä se -38 melkein joka talvi.
Tehomaksu on käytössä jo joillakin verkkoyhtiöillä, esimerkiksi Helenillä. Ei ole niin suoraviivainen kuin tuo nyt esitetty. Vaikutti minimutkaisemmalta.
Miksi ostit sähkölämmitteisen talon?