Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hus-yhtymä on alentanut satojen työntekijöiden palkkoja

Vierailija
29.12.2025 |

Hus-yhtymä on alentanut satojen työntekijöiden palkkoja kesken sote-alan palkkauudistusta ilmoittamatta asiasta etukäteen.

 

Sairaanhoitajat ja hoitologistikot ovat menettäneet sadasta 250 euroon kuukaudessa, kun työnantaja on siirtänyt heidät alempaan palkkaluokkaan.

 

Vastaavia yksipuolisia palkanalennuksia on tapahtunut myös muun muassa Etelä-Savon hyvinvointialueella ja Nordlab-laboratorioyhtiössä

 

HS:n haastatteleman sairaanhoitajan peruspalkka nousi työehtosopimuksen palkankorotusten vuoksi marraskuussa 85 eurolla kuussa, mutta joulukuussa se oli laskenut takaisin lokakuun tasolle. 

 

HS:n kyselyyn on tullut vastauksia Husin erikoissairaanhoidon eri linjoilta, mutta vastauksille on yhteistä, etteivät työntekijät ole saaneet tolkkua palkanalennuksen perusteista.

 

Palkanalennukset | Hoitaja huomasi sattumalta, että Hus oli lohkaissut osan hänen peruspalkastaan

https://www.hs.fi/pkseutu/art-2000011715956.html

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Missä Tehyn puheenjohtaja Millariikka Rytkönen? 

 

Vierailija
2/4 |
29.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Palkan pitääkin perustua työtehtävään ja siitä suoriutumisen tasoon, eikä sokeasti pelkkään koulutukseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Palkan pitääkin perustua työtehtävään ja siitä suoriutumisen tasoon, eikä sokeasti pelkkään koulutukseen.

 

Tätä minäkin mietin. Ihmettelin jo sitä, kun luin jutun, jossa kerrottiin, että kenenkään palkka ei laske, vaikka rahaa on käytössä määrä x. Kai nyt jokainen tajuaa, että jos palkkoja nostetaan määrä x, mutta rahaa ei vaan ole niin paljoa niin ei kaikille riitä jaettavaa. 

Vierailija
4/4 |
29.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mistä lähtien työnantaa on yksipuolisesti saanut määritellä palkanmuodostuksen ja palkan määrän? Tapahtuiko heinäkuussa 2023 jotain, mikä mahdollistaa tällaisen sanelupolitiikan työmarkkinoilla? Onneksi lakkoilu on nyt lailla kielletty ja potkulaki tulee voimaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi viisi viisi