Joulu vie aina voimat ja masentaa
Kyse ei ole edes siitä, että jotenkin hössöttäisin tai väsyttäisin itseni valmisteluilla. Tämä kaamoksen keskellä oleva pakollinen perheen (vanhempien, veljen perheen, muiden lähisukulaisten + oman perheen) kanssa olo tuntikausia ja päiväkausia on vaan niin kauheaa. Yleensä tunnen, että rakastan ja viihdyn näiden ihmisten kanssa, mutta jouluna kaikki näyttää synkältä ja tuntuu että olen pilannut elämäni ja ihmissuhteeni ja kaikki on ihan vääränlaista. Aikuiset lapsenikin sekoavat jotenkin, tuntuu että meillä on joku joulun kirous. Onko kenelläkään muulla tällaista?
Kommentit (4)
Olet itse vastuussa itsestäsi. Jos tänä vuonna olet taas voimaton ja masentunut joulusta, sinun on ensi jouluna PAKKO TEHDÄ MUUTOS. Ei se vaikeaa ole, eikä kukaan loukkaannu kun ajoissa kerrot muutoksesta (lähdet etelään / kaupunkilomalle / kylpylään / yksinäiselle mökille jne) jouluksi.
Vietä joulua paremmassa seurassa, ihmisten kanssa näistä pidät. Tyttöystävä tai jotain. Joulu kaksin on kiva, välillä voi naida.
Joulun voi viettää yksinkin. Ei se ole kiellettyä. Moni viettää joulun yksin ihan vapaaehtoisesti, vaikka olisi ne ihanat sukulaiset, jotka aina haluavat sen täydellisen joulun, jossa kaikki ovat mukana.
Liika on liikaa, Kivojakin ihmusiä