Miksi Suomessa ei ole kielletty vaarallisia koirarotuja?
vaikka taistelukoirat ovat toistuvasti hyökänneet koirien ja ihmistenkin kimppuun, koiria on loukkaantunut ja kuollut hyökkäyksen kohteeksi jouduttuaan, ja ihmisiäkin on loukkaantunut. Nyt on taas ollut koirahyökkäys: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33b6e0b2-1a3c-48a3-b942-b930c9d666c0
Useimmat koirat ovat kilttejä, mutta on myös vaarallisia koiria ja erikseen taistelukoiriksi jalostettuja koirarotuja. Näitä omistajat eivät aina hallitse ja koiria pääsee vetämään tai karkaamaan muita koiria ja ihmisiä päin.
Norjassa on kielletty vaarallisia koirarotuja, seuraava lista on https://www.mattilsynet.no/en/animals/banned-dogs -sivulta.
There are six banned dog breeds in Norway. These are:
The Pit Bull Terrier
The American Staffordshire Terrier (AmStaff)
The Fila Brasilerio
The Tosa Inu (also called Tosa-Ken or Japanese Mastiff)
The Dogo Argentino (plural Dogos Argentinos)
The Czechoslovakian Wolfdog
Mielestäni taistelukoiriksi jalostetut koirarodut pitäisi kieltää Suomessa niin, että niitä ei saisi tuoda maahan eikä kasvattaa.
Mielestäni poliisin pitäisi myös tutkia kaikki tapaukset, joissa koira hyökkää joko eläimen tai ihmisen kimppuun.