Muistellaanpa miten Orpo suhtautui koronan aikana lisättyihin menoihin.
https://www.hs.fi/politiikka/art-2000006446762.html
Oppositiopuolueet antavat hallituksen perjantaina ilmoittamille taloustoimille sekä risuja että ruusuja. Toimien mittaluokkaa ja yleislinjaa pidetään oikeana. Pienyrityksille vaaditaan silti vielä suorempia tukia.
Iso linja on, että siinä oli paljon hyvää. Mutta pk-kenttä jää vielä epävarmuuteen, sanoo kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo.
Hallitus kertoi perjantaina noin 15 miljardin euron toimista, joilla se pyrkii auttamaan koronaviruksen vuoksi vaikeuksiin joutuneita yrityksiä ja turvaamaan ihmisten toimeentulon.
Orpo pitää hallituksen toimien mittaluokkaa oikeana. Hän kiittää myös sitä, että taloustoimet suunnataan sekä työnantajille että työntekijöille. Erityisen hyvää on, että yksinyrittäjät ja freelancerit pääsevät työttömyysturvan piiriin, hän sanoo.
Orpon mielestä ongelma on kuitenkin se, että pienyrittäjille ei suunnattu tässä vaiheessa enempää suoraa tukea.
Hätä on valtava. Minulle tulee kymmenittäin hätääntyneitä viestejä aivan terveiltä yrityksiltä, joilla ei ole asiakkaita eikä laskutusta, mutta omat laskut on maksamatta, hän sanoo.
Kommentit (10)
Petteri Orpon mukaan kokoomus haluaa olla mukana vain sellaisessa hallituksessa, jonka talous- ja työllisyyspolitiikka turvaa kestävällä tavalla suomalaisten hyvinvointipalvelut.
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo kritisoi hallitusta siitä, että se ei myöntänyt tukea kiinni määrätyille ravintoloille.
Orpo myös kritisoi hallitusta yrityksille suunnatun tuen pienuudesta. Hallitus myönsi yrityksille 450 miljoonaa euroa uutta tukea.
Orpon mukaan tämä ei auta yrityksiä akuutissa kassakriisissä, vaan edessä on hänen mukaansa konkurssiaalto ja paljon irtisanomisia.
Koronatoimista jälkiviisastellaan imelästi: Kokoomus ja perussuomalaiset vaativat hallitusta enemmän rahaa moneen kohteeseen, todistavat eduskunnan pöytäkirjat.
Yhteiskunnan sulku maksaa Suomelle noin miljardin joka viikko, kokoomus totesi, ja jatkoi: Olemme valmiita tukemaan ulospääsyn edellyttämiä budjettilisäyksiä.
Yhteistä opposition vaatimuksille oli lisätuki kunnille.
Totuuden nimissä on sanottava myös, että oppositio vaati samalla hallitusta luopumaan hallitusohjelman uudistuksista, kuten oppivelvollisuusuudistuksesta ja maailmanparannushankkeista. Kaikki muu olisi pitänyt pistää sivuun paitsi koronatoimet.
Näin se narratiivi muuttuu riippuen kuka on rahojen saamapuolella.
Vierailija kirjoitti:
Näin se narratiivi muuttuu riippuen kuka on rahojen saamapuolella.
Ensin vaadittiin miljardeja tukea kaikille, ja kun tilanne helpotti, alettiin räksyttää hallitsemattomasta velkarallista.
Eiköhän tämä ollut oppositiolta ihan laskelmoitua toimintaa.
Vierailija kirjoitti:
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo kritisoi hallitusta siitä, että se ei myöntänyt tukea kiinni määrätyille ravintoloille.
Orpo myös kritisoi hallitusta yrityksille suunnatun tuen pienuudesta. Hallitus myönsi yrityksille 450 miljoonaa euroa uutta tukea.
Orpon mukaan tämä ei auta yrityksiä akuutissa kassakriisissä, vaan edessä on hänen mukaansa konkurssiaalto ja paljon irtisanomisia.
Petteri vois palata toho irtisanomisiin ja konkursseihin. Kertoo kuinka hyvin hänen hallituksensa on hoitanut asian ilman koronaa. 😂
Kokoomuksen puheenjohtaja Petteri Orpo ehdottaa merkittävää lisärahoitusta valtion budjetista koronavirukseen varautumiseksi.
Orpon mukaan tukipaketissa tulisi korvata kaikki koronaviruksen aiheuttamat ylimääräiset terveydenhuollon kulut kunnille ja sairaanhoitopiireille.
Tukipaketissa tulisi hänen mielestään varautua myös yritysten rahoituksen turvaamiseen.