Kuljettaja pysäytti bussin ja tyynnytti kaksivuotiaan Väinön raivon keskellä katua Helsingissä
Bussikuski piristi helsinkiläisen äidin päivää tiistaina iltapäivällä.
Koskelassa asuva Jutta Ala-Äijälä oli viemässä päiväkodista kotiin kohta kaksivuotiasta Väinöään, jolla alkaa olla vähän tahtoikää ilmassa.
Mikään toimivaksi koettu houkutus ja konsti ei tahtonut tepsiä, sillä päiväkodin pihalla keinuminen kiinnosti enemmän. Joten Ala-Äijälä nappasi taaperon syliin ja lähti kohti kotia. Hermohan siinä lapsella lopulta meni.
Kovasti kiukutteli matkalla ja tilanne päätyi siihen, että hän makasi jalkakäytävällä ja raivosi sitä, kun ei saanut jäädä päiväkotiin.
Nurkan takaa ilmestyi linjan 55 päätepysäkille matkaava HSL:n bussi . Linja-auto jätti matkustajat viimeiselle pysäkilleen, jatkoi matkaansa, mutta yllättäen alkoi hidastaa Ala-Äijälää lähestyessään. Lopulta bussi pysähtyi ja avasi etuovet maassa makaavan taaperon kohdalla.
Kuski alkoi huudella, että mitä sinä itket, ei ole mitään hätää, tule täältä hakemaan suklaalevy.
Väinö ei innostunut maasta nousemaan, joten autoa ajanut Ala-Äijälän arvion mukaan noin 50-vuotias mies nousi penkiltään ja tuikkasi lapselle suklaalevyn, meni takaisin bussiin ja jatkoi matkaansa. Äiti ja lapsi jäivät paikalleen hämmentyneinä.
Tilannetaju oli aivan käsittämätön hänellä. Hän näki, että tuolla nyt tarvitaan hämmennystä. Usein, jos tulee jokin yllättävä tekijä, niin lapsi pääsee pois tunnetilastaan.
Ala-Äijälä ei ehtinyt saada edes kuskin nimeä, mutta kiittää häntä suuresti.
Tuli todella ihana fiilis, älyttömän sydämellinen ele kuskilta.
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011699069.html