Minkälaisia menestyjät olivat nuorina?
Minä voin aloittaa.
Eräs ystäväni lukiosta on nyt lääkäri. Silloin oli nörtti, tosin aika epätavallinen. Kokeista tuli kymppejä, mutta silti oli riennoissa mukana, ja suosittukin oli. Kyseessä siis komea, 185 cm mies. Suomenruotsalainen.
Minkälaisia ne teidän tuntemanne hyväosaiset olivat nuorina?
Kommentit (9)
Esim Pamela Tola kertoo olleensa kymppiluokalla. Tuohon aikaan sitä pidettiin epäonnistujan merkkinä. Nykyään on tosi menestynyt kaikin puolin.
Entinen yläaste- ja lukiokaverini väitteli tohtoriksi. Koskaan ei ollut läksyt tehtyinä ja aina nuokkui tunneilla. Kaipa hän sitten yliopistossa reipastui.
Yleensä kaikki elämänvaiheet ovat sujuneet oppikirjamaisesti eikä mitään takapakkia ole tullut. Kiva koti, harrastukset, sopivasti kavereita, ehkä se hymypatsas, kesätyöt, jatko-opinnot, seurustelukumppanit. Kaikki mennyt niin kuin juuri siinä ikävaiheessa ihanteellisesti kuuluukin mennä.
jos puhutaan oikeista menestyjistä, miljardööreistä, niin useimmat keskeyttivät koulunsa ja alkoivat tehdä innovaatioita ja rahaa, pitkä koulutus kun tappaa kaiken luovuuden ja tunneälykkyyden ja sieltä ei valmistuta miljardööreiksi, ainoastaan näiden miljardöörien orjatyövoimaksi
mulkkuja