Onko Kajaanissa töitä asiantuntijalle?
Maisemanvaihdos pois täältä Etelästä mam ujen mailta olisi nyt paikallaan.
Kommentit (13)
Itse muutin Kajaaniin. Esittelin itseni baarissa naiselle liikkeenharjoittajana. Hän kysyi mikä liike on kyseessä, niin vastasin, että eiköhän se neidille selviä kun lähdetään kämpilleni jatkoille.
Vierailija kirjoitti:
Ylipäätään millainen työllisyystilanne on Kainuussa?
En lukenut tarkasti aloitusviestiä ennen vastaamista. En olisi kirjoittanut tähän ketjuun, jos olisin lukenut aloitusviestin paremmin.
sama
No esimerkiksi puistokemian asiantuntijoille on töitä missä vain.
Riippuu minkä sortin asiantuntija olet.
Johtaville asiantuntijoille on, ei pelkille asian tuntijoille.
Persulle on aina hommia Kajaanissa.
Kyllä pitää olla ainakin erikoisasiantuntija, mielellään kaikkien alojen.
Olen varma että Kajaanissa on töitä asiantuntijalle eri aloille. Uskon silti että niillä työpaikoilla on jo tekijät.
Vierailija kirjoitti:
Ylipäätään millainen työllisyystilanne on Kainuussa?
Kirjoitin googleen: "työllisyystilanne kainuu". Sain vastaukseksi: "Kainuun työttömyystilanne on ollut vaihteleva: syksyllä 2025 työttömyys kasvoi lokakuussa noin 6 % ja työttömyysaste nousi 10,3 %:iin, vaikka sitä edeltävät syys- ja elokuu näyttivät laskua ja tilanne oli parempi kuin maan keskiarvo. Pitkäaikaistyöttömien määrä on kuitenkin kasvanut merkittävästi koko ajan. Tilastot osoittavat Kajaanin ja Suomussalmen korkeampia työttömyysasteita, kun taas Sotkamo ja Ristijärvi ovat olleet paremmissa asemissa. "
Mm. rakennusinsinöörejä ja lääkäreitä näyttävät Kajaaniin hakevan. Ja jotain myyntiedustajaa / päällikköä
ei ole, kävin tänään työvoimatoimistossa vain printtaamassa muita asiakirjoja yleisöpäätteltä kun se on ilmaista ja kirjastossa printti maksaa 50 senttiä per sivu. työkkärissä oli opastamassa aina joku virkailija ma m uja, kaikki asiakkaat olivat intialaisia pakistanlaisia, arabeja ja so maleja, yhtään suomalaista ei ollut. töitä ei kukaan hae, ja minutkin on vapautettu työnhakuvelvollisuudesta vaikka saan työkkäriä.
Kajaanissa ei ole mitään. pääkatu ja talvella se on tyhjä ja kesällä mummojen runoviikko ja markkinat joissa myydään lakritsia makkaraa ja muuta paskaa.
ainoa hyvä on hiihtäjille latuja ja hiljaisuutta ja hyvä ruokajono, sekä uimahalli. muuten kauhea Urpolandia. olen nimittäin syntynyt täällä ja 20 -vuotiaana muutin etelään ja nyt ollut taas 3 vuotta perintöasunnossa "vankina"
osta multa asunto ja motskarit 122 n rivari keskustassa saat 70 000 eurolla ja motskarit 2 kpl 5000 e yht. niin voin lähteä Aasiaan
Andy
Ylipäätään millainen työllisyystilanne on Kainuussa?