đ€đ„°đ€ HyvĂ€n mielen ketju: Temuttajille tulossa tukalat ajat: "Temutus vÀÀristÀÀ kilpailua joulumarkkinoilla"
Keskuskauppakamari vaatii toimia kiinalaisista verkkokaupoista tulevan halpatuonnin rajoittamiseksi, koska rajusti kasvava tuonti vÀÀristÀÀ kilpailua joulumarkkinoilla. Alle 150 euron pienpakettien tullivapauden poistoa pitÀisi kiirehtiÀ EU:ssa, ja paketeille tulisi ottaa kÀyttöön kÀsittelymaksu, Keskuskauppakamari esittÀÀ. (...)
Keskuskauppakamari kehottaa kuluttajia olemaan varuillaan, koska kiinalaisilta verkkoalustoilta tilatut tuotteet eivÀt vÀlttÀmÀttÀ ole turvallisia.
Esimerkiksi lelut, vaatteet ja kosmetiikka saattavat sisÀltÀÀ EU:n alueella kiellettyjÀ kemikaaleja. Turvallisuuden lisÀksi kuluttajien kannattaa muistaa joulukaupassa myös vastuullisuus , sanoo Keskuskauppakamarin varatoimitusjohtaja Johanna Sipola tiedotteessa.
Keskuskauppakamari vaatii toimia vÀÀristyneen kilpailutilanteen korjaamiseksi.
(...)
Kansalaisaloite "KrÀÀsÀtalous kuriin" on osoitus siitÀ, ettÀ myös kuluttajat toivovat muutosta, Sipola sanoo.
https://www.karjalainen.fi/uutissuomalainen/9067439
Hih hih, noh mitĂ€s mieltĂ€ tĂ€mmöisestĂ€, temuttajat? đ€đ„°đ€
Kommentit (23)
Kauppiailla paha joulumieli? VÀÀristÀÀ kilpailua = kilpailu on liian kovaa ja se pitÀisi kieltÀÀ.
Ei onnistu ilman ettÀ EU on tuossa mukana, Kiina on tÀrkeÀ kauppakumppani EU:lle ja se mutkistaa asioita.
Nordnetin rahapod-podcastissa oli, ettÀ samoilla tehtailla on niin Puuilon, Motonetin kuin esim. S-ryhmÀn tuotteita.
Shenzen Xinhongsheng Ltd. tuottaa mm. monia pehmoleluja mitÀ kaupoissa nÀkyy, esim jÀttipikachut, valaat, nallet jne. ja heidÀn tuotteita saa suoraan AliexpressistÀ posteineen n. kympillÀ kun sama tuote Suomessa on yli 60 euroa.
Sopii kysyÀ, suostuuko kuluttaja enÀÀ tulevaisuudessa maksamaan tuota lisÀarvon osuutta kun yhÀ useampi ymmÀrtÀÀ mistÀ tuote tulee, ja ettÀ tuotteiden alkuperÀn voi googlata esim. Google lensin kautta.
Ei ne sitĂ€ kuriin saa đ mutta eipĂ€ tĂ€tĂ€ paskaa kiinatrendiĂ€ kuluttajat ole aloittaneet. Aika paljon isompia vaikutuksia noilla yritysten tuotannon siirroilla jne on, kuin mitĂ€ kuluttajan pikkupakwteilla
Taitaaa olla myöhĂ€istĂ€ estÀÀ jouluostokset sieltĂ€..đ
SiitÀhÀn on kerrottu miten luxus-brÀndien muotiasusteita on valmistettu ihan samoissa tehtaissa kuin mitÀ halpatuotteitakin. Pantu vaan hienompi merkki nÀihin brÀndi-tuotteisiin ja isompi hintalappu.
En tilaa Temusta mutta samaa kiinan paskaa ne yrittÀjÀtkin myyvÀt, niitÀ vain veetuttaa kun ihmiset tilaa suoraan heidÀn ohitse. Kukaan ei ole niin rosvo kuin yrittÀjÀ itse....
On tuotteita joita ei kannata vÀlttÀmÀttÀ tilata halvemmalla kiinasta ja sitten on tuotteita joita löytyy eri kaupoista, erivÀrisenÀ vain, monta kymmentÀ euroa kalliimpana kuin kiinasta tilattuna.
Esim. Retkisuihkuista pöytÀgrilleihin
KyllÀstyit jankkaamaan lihavista ja siirryit jankkaamaan temusta? Joulun ihme on tapahtunut hallelujah!
Temussa myydÀÀn paljon tavaraa, jota ei saa Suomesta. Jotain Temu-tavaraa myydÀÀn jo nyt esim. Saksan Amazonissa.
Mutta ehkÀ temuttaminen jonkin verran vÀhenee.
Just Àsken lÀhti iso tilaus temulle, tilasin mm. vaimolle vaatteita ja uuden kÀsilaukun, itselleni työkaluja ja koirallemme leluja. Toivottavasti ehtii jouluksi, kaikki muu menee pukinkonttiin paitsi työkalut.
No voi saatana, on sulla, ap, ilot ja huvit!
Suomalaisten syntyvyys laskee entisestÀÀn, kun kansa myrkyttÀÀ itsensÀ sisÀisesti pikaruoalla ja ulkoisesti Temu-roskalla : D
Vierailija kirjoitti:
Nordnetin rahapod-podcastissa oli, ettÀ samoilla tehtailla on niin Puuilon, Motonetin kuin esim. S-ryhmÀn tuotteita.
Shenzen Xinhongsheng Ltd. tuottaa mm. monia pehmoleluja mitÀ kaupoissa nÀkyy, esim jÀttipikachut, valaat, nallet jne. ja heidÀn tuotteita saa suoraan AliexpressistÀ posteineen n. kympillÀ kun sama tuote Suomessa on yli 60 euroa.
Sopii kysyÀ, suostuuko kuluttaja enÀÀ tulevaisuudessa maksamaan tuota lisÀarvon osuutta kun yhÀ useampi ymmÀrtÀÀ mistÀ tuote tulee, ja ettÀ tuotteiden alkuperÀn voi googlata esim. Google lensin kautta.
Vaikka se nÀyttÀisi samalta, ei se ole sama tuote.
Vaikka se tulisi samasta tehtaasta, voidaan se valmistaa eri materiaaleista. YhdessÀ tehtaassa voidaan valmistaa useita erilaisia tuotteita.
Kiinassa saa kÀyttÀÀ aineita, joita EU-maissa ei saa kÀyttÀÀ. Ne ovat halvempia ja niitÀ kÀytetÀÀn kiinalaisissa halpistuotteissa. Vaikka siinÀ samassa tehtaassa tehtÀisiin motonetille EU-vaatimukset tÀyttÀviÀ tuotteita, niin eivÀt he kiinalaisiin kauppoihin te EU-vaatimusten mukaisia tuotteita.
KyllÀ pitÀÀ olla riittÀvÀsti vÀlikÀsiÀ, kuten maahantuoja (mielellÀÀn erikseen EU-alueen ja Suomen), tukkukauppa, jÀlleenmyyjÀ ja muutama konsulenttikin tekisi hyvÀÀ.
Vierailija kirjoitti:
Kauppiailla paha joulumieli? VÀÀristÀÀ kilpailua = kilpailu on liian kovaa ja se pitÀisi kieltÀÀ.
SitÀhÀn Kokoomus on aina toivonut ja siihen perustuu koko heidÀn ideologiansa; nimittÀin vapaaseen markkinatalouteen. Nyt kun sitÀ vapaata kilpailua sitten tulee, niin se onkin markkinoita vÀÀristÀvÀÀ. No vÀÀristÀÀhÀn se tietysti jos omasta mielestÀ ainoa oikea rahan suunta on kuluttajan kukkarosta ja halpatuontityölÀisen selkÀnahasta porvarin veroparaatiisitilille.
Voi jumalauta mÀ vihaan kokoomuslaisia!
Vierailija kirjoitti:
En tilaa Temusta mutta samaa kiinan paskaa ne yrittÀjÀtkin myyvÀt, niitÀ vain veetuttaa kun ihmiset tilaa suoraan heidÀn ohitse. Kukaan ei ole niin rosvo kuin yrittÀjÀ itse....
YsÀrillÀ jotkut puhuivat pesuaineista ja kosmetiikasta tuohon tapaan. "Se on ihan samaa ainetta eri purkeissa, toisissa vaan on isompi hintalappu. Samassa tehtaassa valmistetaan." Silti siitÀ halpatuotteesta meni iho huonoon kuntoon ja toisen merkin tuotteella korjaantui.
Nyt kÀydÀÀn temu-tuotteista samaa keskustelua ja jotkut ilmeisesti ihan oikeasti luulevat ettÀ kyseessÀ on sama tuote.
hih hih