Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mitä elintarvikkeen hintaa olet ihmetellyt kaupassa?

Vierailija
07.12.2025 |

Kahvi ainakin on kallista.

Kommentit (63)

Vierailija
1/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten kurkku voi maksaa yli 5 e kilo...

Vierailija
2/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Karkkien järisyttäviä hintoja.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tonnikalapurkki 3,50 k-supermarketissa. Sama tuote oli s-marketissa 1,69.

Vierailija
4/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käyn Lidl:ssä ja ihmettelen miten siellä on niin halpaa.

Vierailija
5/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Miten kurkku voi maksaa yli 5 e kilo...

Näin talvisaikaan on kallista luoda kasvihuoneeseen kurkun kasvattamiselle suotuisat olosuhteet. Ja puutarhurin täytyy saada myös palkka työstään. Kesällähän kurkku on edullisempaa.

Vierailija
6/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lohifilee 35 euroa kilo, kun joulutorilta sai 19,90 kilo, paljon tuoreempana.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Miten tavallinen maito voi olla niin halpaa, alle euron litra.

Vierailija
8/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tietysti liha eniten.

Milloin siitä tuli niin kallista, että voi käyttää vain juhlaruokana?

Paluu 70-luvulle.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Käyn Lidl:ssä ja ihmettelen miten siellä on niin halpaa.

Suomalaisten tuoretuotteiden lisäksi saksalaisia säilykkeitä. Ei ole meininki muuttunut takavuosikymmenistä, yleensä länsisaksalaiset säilykkeet olivat kauppojen halvinta ja huonointa kuraa. Niitä tuli vältettyä aina, jos vaan oli rahaa parempaan tavaraan. Muutaman kerran olen testannut Lidlin säilykkeitä myöhemmin ja kas, laatu ja maku pysyneet lähes muuttumattomina vanhoista ajoista.

T kasarin opinto- ja asuntovelkainen

Vierailija
10/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Käyn Lidl:ssä ja ihmettelen miten siellä on niin halpaa.

 

Eurooppalaiset turistit kuvaavat Lidlissä hintoja, kun on niin kallista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Järkytyin kun huomasin että Amerikan pastillit -pussi maksaa yli viisi euroa. 

Vierailija
12/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Järkytyin kun huomasin että Amerikan pastillit -pussi maksaa yli viisi euroa. 

Niissä on katsos ameliikan hinta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaikkien elintarvikkeiden. Hevi tuotteilta tulisi poistaa ALV kokonaan.

Vierailija
14/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauppiaat nosti tuotteiden hintoja inflaation varjolla enemmän kuin kustannukset ovat kohonneet. Takaisin vanhoihin hintoihin ei olla palattu.

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000009211540.html

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Tietysti liha eniten.

Milloin siitä tuli niin kallista, että voi käyttää vain juhlaruokana?

Paluu 70-luvulle.

Mummo sanoo että 60 - 70 luvuilla oli tavallista tehdä ruokaa 4 hengelle ostamalla 250g jauhelihaa. Miksi lihan pitäisikään olla aterian pääraaka-aine..

Vierailija
16/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuinka joku voi moittia kahvin hintaa. Meillä varaa juoda joka päivä, vaikka tavallisia ollaan. Kuppihinta noin 15 senttiä.

Vierailija
17/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ihmettelin Lidlissä miksi Löfbergsit oli vain vitosen. Ei ollut merkintää mistään alesta. 

Nyt on kaappitäydeltä Kharismaa! Kävin kyllä muutamana päivänä hakemassa pari pakettia, eri Lidleistä niin en näyttänyt säälittävältä hamstraajalta.

Vierailija
18/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Makkara halpaa. Ihmiset ylipainoisia suomessa.

Vierailija
19/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Miten kurkku voi maksaa yli 5 e kilo...

 

S ja K : 3,80e/kg

Vierailija
20/63 |
07.12.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Vierailija kirjoitti:

Tietysti liha eniten.

Milloin siitä tuli niin kallista, että voi käyttää vain juhlaruokana?

Paluu 70-luvulle.

Mummo sanoo että 60 - 70 luvuilla oli tavallista tehdä ruokaa 4 hengelle ostamalla 250g jauhelihaa. Miksi lihan pitäisikään olla aterian pääraaka-aine..

Meillä taas äiti sanoi ostavansa sitä aina 400 g 4 hengelle, tosin sitä saatiin vain kerran, pari kuukaudessa. Enemmän meillä oli uunipaistia, lauantaisen piirakanpaiston jälkeen uunipaisti jälkilämpöön. Muina päivinä sitten kalakeittoa itsepyydystetystä kalasta, puuroja, vellejä yms. Nälkää ei nähty.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi yksi kolme