kertokaapa alottelijalle huuto . netistä
Eli rekisteröidyin tänään ja tässä opettelen sitä käyttään. Tai siis luin ohjeet yms. huutojakin tein. Onko mitään muistettavaa tms. mitä pitäs tietää, kertokaapa kokeneemmat.
Kommentit (6)
viikon sisäänhän ostsajan pitää toimia. valita negasta ylläpidolle
jos jotain huomautettavaa, neutraali (mutta tällöin olisi myös kiva olla enenn neutraalin antamista yhteydessä myyjään, jos asia olisi sovittavissa), ja jos jotain todella pahasti pielessä, negatiivinen, jotta muutkin osaavat varoa myyjää.
lue vaikka muiden palautetita, niin tutustut käytäntööm. Monelle neurtaalinkin palautteen saaminen on elämääkin kamalampi juttu...
Silloin huutaja huutaa tuotteen itselleen huutohinnalla. Jos tuotteessa on hintavaraus, myjän tarvitsee myydä vasta jos ostajan tarjous ylittä hintavarauksen. Tuotteen voi teitsyti myydä allekin hintavarauksen jos haluaa, mutta velvollisuutta siihen ei ole.
Kaikki ohjeet löytyvät sivuilta.
Nimittäin et varmaan jaksa sitten viikon päivät jahkata hintaa myyjän kanssa. Se on tosi turhauttavaa. Hintavarauksettomat kohteet saa varmemmin ja melkein hetimiten.
ÄLÄ IKINÄ huuda kohdetta, jossa ei ole euromääräisiä toimituskuluja kerrottu. Kysy lisäkysymyksissä niitä ennenkuin huudat, jos puuttuvat. Niillä nimittäin rahastetaan!!!
Älä ala kilpailemaan huudosta nolla-palautteisen kanssa, koska ne ovat yleensä myyjän kaksoisnikkejä, joilla vedättää kohdetta.
Älä vaan pyydä myyjältä maksuaikaa lapsilisien tulemiseen asti, mikään muu ei saa enempää myyjän hermoja kiristymään kuin se. Huuda siis VAIN jos sinulla on myös jo rahat ostoksiin.
Lue myyjän palautteet ennenkuin huudat. Ne kertovat myyjästä tosi paljon.
Vältä huutamasta kännyköitä tai läppäreitä, ne on huijarien suosikkeja. Ja mieti ihmeessä kuinka paljon rahaa olet valmis etukäteen siirtämään tuiki tuntemattoman ihmisen tilille ilman, että tavaraa vielä on käsissä.
Onnea huutonet-urallasi! Kivaa se on, ihana tehdä kotikoneelta vaikka vain " näyteikkunaostoksia" . Ja miten ihana on, kun ostos vaan tupsahtaa postiluukusta, eikä vaadi tunnin pari kauppojen kiertelyä kitisevien lapsien kanssa. Tykästyt varmastikin. :)
Mulle yksi ostaja " avautui" , että hänellä on muutakin elämää kuin huutonetti, kun yhteydenottooni ei vastannut 2 viikkoon ja laitoin kamat uudelleen myyntiin. Sanoin, että aivan, minullakin on muuta elämää kuin kytätä koska huutaja ottaa itse yhteyttä tai vastaa mun yhteydenottoon. Sain negan tai kostonegan :(