Kirkollisvero
Katselin vuodelle 2026 saamaani verokorttia ja aloin miettiä kirkollisveroa. Se vie aika paljon tuloistani. Miten läpinäkyvää kirkollisverojen jakaminen eri käyttötarkoituksiin seurakunnissa on? Meneekö raha pappien lounaisiin ja virkistysmatkoihin? Mistä tiedän, mihin rahani käytetään? Nykyisellä hintatasolla ja palkan ostovoimalla tulee mieleen, että sitä rahaa voisi tarvita itse.
Kirkosta eroaminen käy mielessä.
Oletko sinä eronnut kirkosta? Näkökulmia kirkkoon kuulumisen tai kuulumattomuuden puolesta? Tarvitsenko kirkkoa jumalasuhteeseen?
Kommentit (3)
Turhaan roikut kirkon kirjoilla ja jotain veroja makselet. Mä erosin 2010 liittyäkseni myöhemmin vapaakirkkoon, joten Jumalasuhde kyllä on eikä siihen mitään kirkkoja tarvita. Jatkossa voi itse päättää mihin aikaisemmat kirkollisveroihin menneet rahat laittaa: valitsemaansa avustuskohteeseen, haluamalleen seurakunnalle, läetystyöhön tai pahana aikana ihan vaikka omaan taskuun.
Lyhyesti: kirkollisverosi menee pappien ja muiden työntekijöiden palkkoihin.
Ev lut kirkon kulurakenne:
henkilöstö ~6065 %
kiinteistöt ~2025 %
hautaustoimi ~1012 %
diakonia & kasvatus ~57 %
lähetys ~12 %
Nyt on hyvä aika erota kirkosta, jos haluaa välttyä veroilta ensi vuonna.