Sinkkutalouden ruokalasku kuukaudessa on kuulemma 400 euroa
Kommentit (24)
Meillä on kahden hengen talous ja 400 e riittää meillä kuukauden ruokiin. Ne on ne valinnat kaupassa...
Varmaan joo jos wolttailee ja syö eineksiä.
Olen työtön ja minulla menee 180€/kk ruokaan, syön joka päivä 4 kertaa ja lihaa/kalaa päivittäin.
Aivan, just joo 🤣
Oon joutunut tänä vuonna välillä pärjäilemään 30e/kk. Satanen on jo yltäkylläistä.
Mitäköhän sitä edes ostelisi noin isolla summalla?
Hyvällä ruokahalulla varustettu singeli 😅
No ei tosiaan ole varaa laittaa syömiseen n.13 euroa päivässä eikä siinä kyllä olisi mitään järkeäkään vaikka olisi varaakin.
Ei riittäisi itselle, raflassa lauantaisin menee jo 150 € per viikko.
Mulla menee viikossa yleensä enimmillään 140€
Eli Kuukaudessa max 560€
Vierailija kirjoitti:
Varmaan joo jos wolttailee ja syö eineksiä.
Ei kuulemma wolttaile. Syö kasvisruokaa ja gluteenitonta.
Vierailija kirjoitti:
Se on vain n.13€/pv.
Vain?
Helpostihan tuo menee, jos käy vähänkään ulkona syömässä. Mulla menee varmaan enemmänkin, koska en juuri kokkaile kotona.
Vierailija kirjoitti:
Aivan, just joo 🤣
Oon joutunut tänä vuonna välillä pärjäilemään 30e/kk. Satanen on jo yltäkylläistä.
Mitäköhän sitä edes ostelisi noin isolla summalla?
Huh. Sulla on kyllä huono elämä.
Vierailija kirjoitti:
Hyvällä ruokahalulla varustettu singeli 😅
Hih hih, marjat, hedelmät, kasvikset, kana, yms terveellinen maksaa.
Ruokakaupan ruokaosaston tuotteille jopa riittääkin, mutta sitten on ne muut osastot ja kaupat...
Vastaa 400e budjetti vastaa Sanna Marinin aamupalaa.
Mä asun yksin ja mulla on kans ollut tuo noin 400e/kk ruokaan jo vuosia. Ja en Wolttaile ikinä. Syön paljon vihanneksia ja hedelmiä (mm. niitä paljon parjattuja avokadoja), marjoja, kalaa, marinoimattomia lihoja, rasvaisia maitotuotteita (maksavat enemmän kuin rasvattomat), siemeniä ja pähkinöitä, jne. Käytän myös oliiviöljyä keskivertosuomalaista enemmän. Ja leipomon leivät on heikkous, ostan yleensä kerran viikossa sellaisen.
Ihan tavallista ruokaa. Toki jos täyttäisi itsensä sokerilla, makeutusaineilla ja vehnäjauhoilla niin tulisi halvemmaksi, mutta en halua niin tehdä.
Onko työtön sinulla tuollainen budjetti?