Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Onko normaalia 4v vai pitäisikö huolestua? Lapsi haluaisi olla paras kaverinsa.

Vierailija
24.09.2008 |

Sanoo siis: Haluaisin olla xxxxx. Kysyin, että tarkoittako, että haluaisi osata samoja asioita tai olla luonteeltaan kuten xxxxx. Mutta haluaisi olla xxxx eikä itsensä.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
01.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sano sille et voi leikkiä xxxxxx:ää : )

Jos se on susta ok niin leiki vaik sen kanssa, sano "xxxx, mennäänkö kauppaan, leivotaanko" jne ja sit lapses voi eläytyä olemaan kaverinsa.



Ehkä tää auttaa häntä oppimaan niitä kivoja juttuja mitä kaverissa on ja hän voi sitten olla tyytyväisesti oma ittensä.



Ite aikuisenakin jos joku on musta siisti tyyppi niin kuvittelen joskus et mitä se tekis : p



Eiköhän se ohi mee jossain vaiheessa : )

Vierailija
2/2 |
01.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olin nimittäin lapsen juuri tuollainen, bestikset vaihtuivat yhtenään ja sitten halusin olla se bestis ja leikinkin itsekseni olevani se. Minulla oli myös todella paljon mielikuvituskavereita, huom. vielä ala-asteen loppupuolellakin. Häpesin tätä jollain tavalla, enkä oikein kertonut kellekään, mutta joskus jäin "rysänpäältä" kiinni höpistessä huoneessani itsekseni eli näiden mielikuvituskavereiden kanssa. Oikeasti minulla oli lapsena aika vähän kavereita, minua koulukiusattiin paljon ja itsetunto-ongelmista kärsin vielä nyt aikuisenakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla