Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Millä hinnalla raaskitte ostaa irtokarkkeja?

Vierailija
30.11.2025 |

Vai onko hinnalla edes väliä? Erääseen isoon kauppakeskukseen on avattu uusi irttarimyymälä. Menin eilen siitä ohi ja näytti olevan suosittu. Hintaa ei ollut missään näkyvissä, joten oli pakko kysyä kilohintaa kassalta - 17,90e OMG!

Kommentit (14)

Vierailija
1/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lidlissä 8,49e ja BF tarjouksessa  vielä tänään äpillä 5,49e.

Vierailija
2/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ostin perjantaina prismasta hintaan 4.95/kg

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ostais, en ainakaan itse söis vaikka maksettais!

Vierailija
4/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Paikallisessa Cittarissa irttarit on nykyään 12,90 e/kg. Kympillä ja alle raaskin ostaa, mutten kalliimmalla. Niissä ei edes ole kuin muutama hassu laatu, mitä voin syödä, joten ostamatta jäävät ne halvemmatkin. 

Tänä vuonna ei omalla paikkakunnalla ole edes mitään joulukonvehteja tai marmeladeja irttarilaareissa, vaikka aina ennen on ollut vähintään Fazerin sinisiä konvehteja ja vihreitä kuulia. Noiden hinnat on niin jäätävät erillispakkauksina tällä hetkellä, että jäävät kokonaan kauppaan. 

Vierailija
5/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

En koskaan osta irtokarkkeja ja saisivat puolestani maksaa vaikka satasen kilo.

Vierailija
6/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Finnkinon irttarit taisi olla viimeksi n.15e kilo, oma kipuraja meni siinä kohdalla. Ei siksi etteikö olisi varaa, vaan siksi ettei huvita tukea silmitöntä ahneutta kun samaan aikaan omat herkut on kielletty.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei ole toistaiseksi hinnalla ollut väliä. Jos on tarjouksessa tulee ostettua vaan enemmän ja sama raha menee silti. Ostan yleensä normaalihinnalla n. 200g kerran kuukaudessa.

Vierailija
8/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Noin viidellä eurolla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ehkä kerran vuodessa ostan, ihan sama mitä maksaa

10/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Irtokarkeissa lienee havaittavissa ilmiötä, jossa karkit hinnoitellaan kalliimpia vaihtoehtoja silmällä pitäen. Eli K-kaupan irtokarkit ovat kalliimpia, mutta valikoimat sisältävät kääreellisiä perusbrändikonvehteja ja suklaata, kun taas vaikka Lidlin irtokarkit ovat halvempia, mutta valikoima ei sisällä kalliimpia karkkeja.

Käytännössä tämä johtanee siihen, että K-kaupoista ostetaan eri irtokarkkeja kuin Lidlistä, eikä siis voida sanoa, kuinka paljon irtokarkeista ollaan valmiita maksamaan sinänsä. Vadelmaveneistä ja noitapilleistä varmaankin maksetaan lähinnä noita Lidlin hintoja, kun taas Lion- tai Tupla-minipatukoista tuota K-kaupan hintaa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika halpa kun negatiiviseen hintaan myyvät. Ostaisin 10 kiloa niin saisi 180 € rahaa... 

 

Vierailija
12/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hinnalla ei ole väliä. Mielummin ostan valmiiksi pakattuja karkkeja kun ihmiset yskii karkkeihin ja koskettelee niitä likaisilla käsillä ja tiputtaa kauhat lattialle. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Max 4,99€

Vierailija
14/14 |
30.11.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä tuokin raaskia oikein tarkoittaa? Onko se köyhän sana, että ei ole millä ostaa? En ikinä osta toisten kähmimiä paljaita karkkeja.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yhdeksän viisi