Eikö teidän isommat lapset vahdi pienempiä ollenkaan?
Meillä on koko ajan ollut niin, että 3 v vanhempi on katsonut ulkona pienemmän perään siinä leikkien lomassa. Keskenään ovat olleet ulkona jo pitkään ja isompi on osannut vahtia ihan hyvin. Eikä se ole edes liian hankalaa kun pienempi on tottelevainen ja kiltti muutenkin.
Minusta toi on itsestään selvää, että vanhemmat sisarukset katsovat pienempien perään kun kerran yhdessä ovat ulkona.
Kommentit (25)
Minustakin on luonnollista, että vanhemmat sisarukset katsovat nuorempien perään ja nuoremmat taas ottavat mallia vanhemmista. Niin se on aina ollut ja pitääkin olla. Mutta lastenvahtina ei tietenkään pieniä lapsia voi käyttää, lopullinen vastuu on aina vanhemmilla. Ei saa sysätä vastuuta itsekin vielä lapsen harteille.
Minä olen siis se jonka kaverin 2-vuotias hukkui naapurin pikkualtaaseen, enkä todellakaan pistä alle 12-vuotiaita vastuuseen minulle maailman tärkeimmästä asiasta.
Anna lasten olla lapsia.
10v,8v ja 6v kun syntyi neljäs ja 2v myöhemmin syntyi viides. Nyt 12v eletty elämää ja viikonkin nuo isommat katsovat pienempiä jos vaikka me vanhemmat olemme lomalla.
silti ole hänen VASTUULLAAN. He ovat meidän vanhempien vastuulla. Ei tuon ikäseltä voi vielä odottaa täydellistä ymmärrystä ja vastuuta pienemmistä. Jos jotain kävisi niin ei todellakaan saa pistää syytä isolle sisarukselle! Toki jos kyseessä on jo vaikka 16-vuotias joka on lupautunut vahtimaan niin voi jo odottaa toisenlaista vahtimista.
Tajusinko nyt väärin, tuonikäset lapsesi ovat vahtineet 2-vuotiasta viikon kun te olette poissa?
Ehkä voi isompana vahtia enemmänkin.. saa nähdä millaisia tapauksia sitten ovat. Nyt kun jätän heidät sisälle pariksi minuutiksi, minimoin kaikki vaaratekijät pienemmältä ja keksin hänelle jotain, mistä hän on kiinnostunut vähän aikaa. Yleensä hän on leikkimässä samoilla jutuilla millä leikki silloin kun lähdin. 4-vuotias on minulla todella luotettava tapaus, mutta pari minuuttia on korkein aika minkä vielä uskallan jättää heidät kahdestaan.
Laitakos sinäkin tähän puhelinnumeron niin lastensuojelu löytää teidät?
Nämä asiat pitäisi kuitenkin suhteuttaa lapsen kykyjen mukaan, eikä vastuu ikinä saa olla lapsella jos jotain kävisi. Se on aivan liian suuri taakka vielä itsekin pienellä kannettavaksi.
Esikoisemme on hyvin luotettava ja haluaa aina hoitaa hänelle uskotut tehtävät hyvin. Mutta hän on silti lapsi, joka leikkii ja leikin lomassa ei aina ehkä huomaa kaikkea.
Itse olen ajatellut asiaa näin: en jätä esikoiselle huolehdittavaksi edes keskimmäistämme (3v8kk) jos ovat vaikka autotien lähellä, KOSKA meidän keskari saattaa yhtäkkiä lkaa juosta kohti autotietä tai muuta fiksua, eikä esikoisella ole keinoja välttämättä ehkäistä sitä. Jos sattuukin olemaan hetken vähän kauempana. En myöskään jättäisi esikoista pitkäksi aikaa kaksin pienten kanssa (tämä 3-vuotias ja 2-vuotias) sillä esikoinen ei pysty käsittelemään uhmakohtauksia, kahden pienen riitelyä jne sillä tavalla aikuisen hallitusti - eikä todellakaan tarvitsekaan.
Mutta tottakai lapset saavat esim pihalla leikkiä ja muutenkin yhdessä kotona niin että esikoisella on päävastuu.
12v elettyä elämää ja isot voivat viikonkin katsoa pienempiä. Osaatteko laskea? T.6:nen
3-vuotias on mielestään iso, ja tykkää ottaa vähän vastuuta. Kun vaikka laitan pyykit kuivumaan kylppärissä, annan isommalle tehtäväksi vahtia ettei pienempi vaikka kiipeä olkkarin pöydälle. Jos pienempi lähestyy pöytää, isompi blokkaa pääsyn sille. Jne.
jolloin vanhemmat ovat 12-vuotta ja lapset ovat siis varmaan vähän nuorempia?
Aika kiirettä on pitänyt, kun ymmärsin, että vanhin on 10 v.
niin en halua jättää edes oikeen lyhyemmiksi ajoiksi isoille sisaruksille, koska tuon ikänen löytää suuhunsa kaiken ja tukahtumisriski on aina läsnä. Minun itsenikin on vaikea aina ehtiä huomata mistä kolosta pieni on jo jotain suuhunpantavaa löytänyt, joten... Kaikkea kauheeta sitä tulee ajateltua, että jos kävis jotain, että lapsi tukahtuis isosisaruksen valvonnassa niin voi luoja, miltä siitä sisaruksesta tulis tuntumaan koko loppuelämänsä.
Jos esikoinen on 10.v ja siihen lisätään 12.v elettyä elämää niin sehän tekee 22.v vai häh?
12-vuotta kulunut kun kaksi nuorinta syntynyt. Vanhin lapsi 22v ja nuorin 10v. Teinitkö täällä melskaa kun on vaikeeta?
aikana isommat (vanhin siis jo 22 v) ovat katsoneet pienempiensä perään. Eli vanhin lapsista on ollut jo lähes teini, kun nuorin on syntynyt.
veljeään, kun vien roskat tai teen jonkun pikku homman. Yleensä pikkuveli on tekemässä jotain outoa tihutyötä, kun tulen takaisin ja vanhempi veli tietokoneella kuulokkeet päässä. No, joillakin ei miehetkään pysty parempaan;)
Vierailija:
10v,8v ja 6v kun syntyi neljäs ja 2v myöhemmin syntyi viides. Nyt 12v eletty elämää ja viikonkin nuo isommat katsovat pienempiä jos vaikka me vanhemmat olemme lomalla.
Mun lapsilla on 2 v ikäeroa, joten niistä ei todellakaan ollut toistensa vahtijoiksi! Vasta nyt kun lapset on jo kouluikäisiä vanhempi pystyy vähän jeesaamaan nuorempaa.
Eilen 12-vuotias oli 5-vuotiaan kanssa n. tunnin ajan kahdestaan, kun me vanhemmat käytiin huonekalukaupassa.
Vanhempi katsoo nuoremman perään vaikka me oltais kotona. Tarkoitan sitä että, jos huomaa että nuorempi tekee jotain typerää tai sanoo, niin puuttuu kyllä siihen.
aikuisen/teinin kanssa keskenään, ei alle 12v kanssa!! vastuutonta minusta antaa pienen lapsen hoitaa toista pientä!!!