G: millaiseen äitiin haluaisit tutustua?
Kommentit (20)
Olen itse ruotsinkielinen ja kaikki tutut inhottavia lässyttäjiä ylihuolehtijoita.
ja rock-henkiseen, jonka koko elämä ei pyöri lasten ympärillä ja joka ei koko ajan hysteerisesti vahdi ja paapo lastaan.
itseään ja äitiyttään liian vakavasti. Ei juoruile eikä arvostele muita äitejä. Hyvä itsetunto oman äitiyden suhteen. Avarakatseinen ja osaa todellakin keskustella muustakin lapsestaan.
jotka haluaisi vahtia mun lasta :D
Ei vaan. Avaran maailmankatsomuksen omaaviin, ei lapseensa ja lasten kasvatukseen hysteerisesti suhtautuviin iloisiin ihmisiin, joilla on ironian tajua ja edes vähän sivistystä.
jonka kanssa varsinkin teinien on helppo keskustella, mutta joka asettaa kuitenkin selvät rajat lapsilleen. Sellainen, joka pienten lasten kanssa jaksaa pelleillä, juosta biitsillä ja riehua ja nauraa. Sellainen äitee olis kiva tavata.
joka rakastaa perhettään, mutta arvostaa myös muita asioita elämässään. Lähtee vaikka seuraksi lenkille, edes vauhdikkaalle kävelyretkelle. Osaa iloita pienistä asioista, ei alituiseen vertaile ja arvostele muita. Osaa nauraa myös itselleen...avoin uusille asioille, haluaa kehittää itseään. Ottaa elämän rennosti ja nauttien, kuitenkaan vastuuntuntoa unohtamatta.
kahden lapsen (voi lapsia olla enemmänkin) äitiin, jolla leikki-ikäinen ja vauva. Ehkä hän olisi juuri nyt äitiyslomalla kuten minäkin ja kaipaisi päiväsaikaan juttuseuraa (ja lapsille leikkiseuraa). Mutta häntä kiinnostaisi ystävyys myös hiekkalaatikon ulkopuolelta. Ehkä saisin hänestä kaverin sulkapalloon tms. tai ehkä hän aloittaisi kanssani ratsastamisen, josta kovasti haaveilen. Kiinnostuksenkohteina hänellä olisi sisustaminen, matkustus, elokuvat ja musiikki. Hänen kanssaan voisin käydä henkeviäkin keskusteluja ja hänelle olisi tärkeää myös oma ura.
ja ei liikoja välitä muiden mielipiteistä. Lapsiinsa osaisi suhtautua tarvittaessa tiukasti mutta yleensä rennosti, heittäytyisi itsekin leikkimään lasten kanssa. Koko elämä ei pyörisi lasten ja kodin ympärillä.
Vierailija:
joka rakastaa perhettään, mutta arvostaa myös muita asioita elämässään. Lähtee vaikka seuraksi lenkille, edes vauhdikkaalle kävelyretkelle. Osaa iloita pienistä asioista, ei alituiseen vertaile ja arvostele muita. Osaa nauraa myös itselleen...avoin uusille asioille, haluaa kehittää itseään. Ottaa elämän rennosti ja nauttien, kuitenkaan vastuuntuntoa unohtamatta.
Olisi kiva oikeasti nähdä kuinka arki sujuu.
Sellaiseen, jonka kanssa voisi repiä huumoria arjen tilanteista. Niuho ei saisi missään tapauksessa olla, mielummin vähän boheemi. Mitään vaate- tai sisustushössötystä en kestäisi.
En kestä ihmisiä, jotka hyväksyvät vain oman maailmankatsomuksensa. Tällaisia on ikävä kyllä paljon.
Iällä ei väliä.
Sellaiseen, joka puhuu muistakin kuin omista lapsista, reimateceista ja välikausihaalareista ; )
Ei ole kateellinen, eikä arvostele muita.
Vierailija:
ja rock-henkiseen, jonka koko elämä ei pyöri lasten ympärillä ja joka ei koko ajan hysteerisesti vahdi ja paapo lastaan.
Vierailija:
t: yksinäinen Espoosta
hei täällä toinen paikkaunnalle muuttanut ja ilman äiti kautta perhetuttuja oleva :)
ja jolla olematon tukiverkko. Joka ei olisi osallistunut " kaikille yh-äideille helpon maine" -kampanjaan, ja jolle lapsi olisi aina tärkeintä. Ei viinaan menevä ja miel. ei tupakoiva, ei harrastuksia (ajanpuute). Kaltaistaan äitiseuraa vailla oleva, huumorintajuinen ja rento. Töissä tai hoitovapaalla. Ikää 30 +/-... Minunlaiseni ;)
Ja joka ei käy neuvomaan minkälaisia ratkaisuja meidän perheen pitäisi tehdä.