Lasse Lehtosen yölliset (känni?)twiittailut
Olisiko jo aika laittaa kaveri sivuun. Tuolla tasolla ja palkalla pitäisi osata viestiä ihan omin avuin.
-------------
"Keskiviikon ja torstain välisenä yönä Lehtonen kuitenkin julkaisi viestipalvelu X:ssä viestin, jossa kritisoi Kelan viestinnän toimintaa etätyöasiassa.
Elokuussa pyysin Kelan viestintää valmistelemaan suunnitelman tämän vaikean aiheen viestimiseen, mutta se jäi silloin tekemättä. Nuo sammakot olisivat olleet hyvällä viestintämateriaalilla vältettävissä, Lehtonen kirjoitti sosiaalisessa mediassa
Lehtonen kertoo nyt Iltalehdelle poistaneen julkaisunsa aamulla."
Kommentit (11)
Lehtosta maalitetaan kun vaatii sohvakääryleitä töihin.
Onko johtamisnero Lehtosella rokulipäivä?
Siellä on taas työmatkailijoita tien poskessa ja vauriokorjaamot nauravat partaansa. Eihän talvikeleistä varoitettu ihmisiä kuin viimeisen kolmen päivän ajan.
Vierailija kirjoitti:
Lehtosta maalitetaan kun vaatii sohvakääryleitä töihin.
Et ole ymmärtänyt oikein.
Tuolla palkalla pitäisi edes tietää ettei marraskuussa ole 31 päivää.
Ja täytyy tuota sordiinoa omiin kommentteihin lisätä - some-kirjoittelu on siihen vain huono opetusalusta, kun täällä äänekkäimmät saavat näkyvyyttä. Olen seuraavat pari viikkoa melko lailla matkoilla, joten todennäköisesti deaktivoin X:n tuoksi ajaksi (17.11-31.11.), ettei tule kiusausta liikaa viestitellä ja pääsee itsekin (vaimon ja äidin suosituksesta) vähän rauhoittumaan tämän parin viikon mediaryöpytyksen jälkeen :)
https://x.com/lasleh/status/1989049803880247665?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ct…
Äitee ja vaimoäitee pitää kallispalkkaisesta miesvauvapojastaan/-miehestään huolta.
Lasse Lehtosen äiti ja vaimo puuttuivat peliin
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/d6276823-579f-4e64-9643-5e6eecefd…
Klassista kokoomuslaista paikallista sopimista. Lehtonenhan on julkisesti sanonut harrastavansa oluita, huono ydistelmä somen kanssa yöllä. Oliko aamulla työkunnossa vai jäikö kotiin etätöihin?
Vierailija kirjoitti:
Lehtosta maalitetaan kun vaatii sohvakääryleitä töihin.
Joutuvat ottamaan anustapin pois ja julkisella töihin
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Lehtosta maalitetaan kun vaatii sohvakääryleitä töihin.
Joutuvat ottamaan anustapin pois ja julkisella töihin
Ai sielläkin, missä julkinen liikennne on aika lailla lopetettu?
Lähityölinjausten kiristyminen aiheuttaa valtavia muutoksia haastateltavan yksityiselämään.
Kai minun pitää jokin palvelukotipaikka hänelle hakea tai järjestää asiat jotenkin uudelleen. En uskalla jättää häntä yksin, kun matkojen vuoksi työpäivälle tulee aika paljon mittaa, nainen pohtii.
Hänen mukaansa joillakin kollegoilla saattaa olla jopa 200 kilometrin matka toimistolle, sillä toimipisteitä on suljettu paljon.
Kyllä siitä tulee aika kohtuuton työpäivä. Monet eivät ymmärrä, että esimerkiksi syrjäseuduille ei pääse julkisilla.
----
30 vuotta Kelalla työskennelleen naisen työsopimukseen on kirjattu, että hänen työpaikkansa sijainti on koti. Hänellä on siis ollut lupa tehdä etätöitä sataprosenttisesti. Nyt se olisi saattanut muuttua.
Eläköitymisen ansiosta hän kertoo olevansa onnekkaassa asemassa. Jatkossa työmatka olisi ollut liki 100 kilometriä suuntaansa, sillä hänen lähitoimistonsa suljetaan tulevaisuudessa.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011624227.html
"Nuo sammakot olisivat olleet hyvällä viestintämateriaalilla vältettävissä"
Eikö niitä voisi välttää sillä, että herra isosammakko laitettaisiin vaihtoon?
Pelkästään se että on jossain X:ssä on jo tosi epäilyttävää. Saati sitten jis sinne postailee jotain tuubaa keskellö yötö
Twiittailua harrastaa enää ääliöt ja huomionkipeät influensserit rahan vuoksi.