Aamupala työntekijöille. Mitä sinä toivoisit, että ainakin löytyisi?
Meillä työnantaja on ruvennut nuukailemaan, eikä tarjoa joulun alla yhtään mitään, ei edes torttu kahveja. Niinpä esihenkilönä ajattelin, että sen verran sijoitan omia rahojani, että tarjoan aamupalan työntekijöille. Kaikki ovat miehiä, jos sillä on merkitystä.
Ajattelin, että ainakin olisi karjalanpiirakoita, kinkkua ja juustoa. Voisin leipoa vaikka joulutorttuja ja ostaa suklaata. Mutta mitä muuta? Kahvin voin keittää, mutta muuten tarjottavan täytyy olla kylmää eikä mahdollisuutta ole kokkailla, muuta kuin etukäteen kotona edellisenä päivänä.
Kommentit (48)
Kuulostaa hyvältä. Ei kai sitä muuta tarvitse, ehkä hedelmiä ja/tai mehua?
Hyvä sinä! Tosiaan kananmunia tai munavoita. Tuoremehua ja/tai hedelmiä. Ihan riittävä on näin.
Meillå mies syö mieluiten croissantin, jossa täytteenä tuorejuustoa, paksu juustoviipale ja kurkkua. Sen lisäksi varmaan maistuisi lasillinen omenamehua.
Toinen ns. herkku on pitkään haudutettu riisipuuro. Juuri isänpäivänä tein ja kattila on tyhjä.
Täytettyjä kolmio leipiä. Täytteen voi tehdä kulhoon kotona ja täyttää ne töissä.
Ei noin voi tehdä ilman työnantajan lupaa ja kuka on vastuussa jos joku sairastuu niistä syömisistä.
Jos on DI-tason työntekijöitä, niin olisi hyvä olla viittä eri leikkelettä tarjolla.
Meillä on ollut töissä aina ennen joulua tarjolla joululimppua, leikkeleitä, riisipuuroa ja joulutorttua. Glögiä ja kahvia. Riisipuuro on hyvää vähän kylmänäkin ja sitä saa lämmitettyä mikrossa.
Ajattelit tarjota kaikkea epäterveellistä? Mitä pahaa ne työntekijät ovat tehneet?
Vierailija kirjoitti:
Ei noin voi tehdä ilman työnantajan lupaa ja kuka on vastuussa jos joku sairastuu niistä syömisistä.
Joo, kielletään tällainenkin ilo.
Jos olisi ihan täydellinen, niin olisi paahtoleipää, ja leivänpaahdin. Sitten levitettä siihen (perus margariini käy), marmeladia, Nutellaa, suolakurkkua, palvikalkkunaleikkelettä ja jotain hyvää kermajuustoa!
Juotavaksi tummapaahtoista kahvia, maitoa ja mehua (appelsiini ja / tai omena). Ja tietysti jos haluaa joluteemaa korostaa, niin voisi olla ihan vaikka perinteisiä joulutorttuja luumuhillolla.
Meillä on töissä aina joulun alla riisipiirakoita, joulukinkkua valmiina viipaleina palvelutiskiltä, maustekurkkua, joulutorttuja ja kahvit, sekä,suklaakonvehteja. Hyvin maistuu.
Sulata suklaata ja kasta groissantti toinen pää siihen. Sitten kunnon teetä ja hunajaa. ( Meillä töissä aikanaan kyllä ihan itse piti kustantaa ja syödä ennen töihin tuloa mitä kukin söi ,ei paljon kuin pala leipää. Sitten myöhemmin töissä nopea kuppi teetä ja päivällä ruokalassa. Jos ehti. Kun ne työt tehdään ensin sitten huvit. Työaikaa ei voi tuhlata turhaan . Jokaisella on pieni tauko nopeasti. SE TYÖ ON TEHTÄVÄ.
Munakkaalla täytettyjä croissantteja.
Justiin ostettiin tähtitorttuja . Hirveä määrä tomusokeria päällä. Huh. Tähti niinku Betlehemissä syttyi kirkas tähti jouluna. Siitä nimi tähti pulla.
Se onkin kiva selitellä, kun koko työporukka vatsataudissa mutku mä halusin
se on työpaikka, ei hotelli.
Sä syöt ensin kotona . Teet töitä kahvitaukoon asti. Sitten juot kupin nopeasti . Jatkat työtä. Sitten pidät nopean ruoka tauon ja palaat työhön. Noudatat aikoja. Siitä saat palkan . Että teet työn.
Vierailija kirjoitti:
Se onkin kiva selitellä, kun koko työporukka vatsataudissa mutku mä halusin
se on työpaikka, ei hotelli.
Jos ehdottomasti halaut viedä, vie kääreellisiä suklaita tai vastaava kaupan yksittäin pakattuja tuotteita, joissa kylmäketjulla ei väliä.
Munia tai munavoita. Hedelmiä, hedelmäsalaattia tai smoothieta. Noiden lisäksi, mitä mainitsit. Hyvää, tummapaahtoista kahvia.