Suomalaiset säästävät liikaa, ja ovat liian velkaantuneita?
"Suomen pankkijärjestelmä on IMF:n mukaan edelleen kriisinkestävä. Siinä nähdään kuitenkin haavoittuvuuksia, joita aiheuttavat muun muassa kiinteistömarkkinoiden ja rahoitussektorin heikkous, kotitalouksien suuri velkaantuneisuus sekä pankkien merkittävät rajat ylittävät kytkökset."
https://www.suomenmaa.fi/uutiset/imf-suomen-julkisen-talouden-tila-on-h…
Kommentit (3)
Minä maksoin asuntolainan ennätys vauhdilla. Siitä on jo kauan. Sen jälkeen vaihtanut asuntoa säästöjen turvin tai halvempaan. Autot ym ostanut aina käteisellä. Uskon että kaikki joilla varaa toimii kuten minä.
Vierailija kirjoitti:
Pitäisikö siis suomalaisten maksaa säästöillään velkansa pois?
No ei todellakaan!
Euroopan muilla alueilla palkat ovat nousseet roimasti kun täällä tyydyttiin yhden prosentin korotuksiin. Lisää korotuksia ei tule, päinvastoin, pelkkiä kiristyksiä joten kannattaa säästää se viimeinenkin euro jos mahdollista.
https://www.uusisuomi.fi/uutiset/a/0ba53a46-1f96-4286-ac77-ef6c9805fd1c
Pitäisikö siis suomalaisten maksaa säästöillään velkansa pois?