Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Velkajarru toiminnassa: Trump tappaa 42 miljoonaa yhdysvaltalaista nälkään!

Vierailija
30.10.2025 |

Liittovaltion oikeusistuin Bostonissa harkitsee demokraattijohtoisten osavaltioiden sekä Columbian piirikunnan vaatimusta, jonka mukaan liittovaltion on jatkettava pienituloisten ruoka-apua hallinnon sulkutilan aikana.

Trumpin hallinto on uhannut lopettaa ruoka-avun lauantaina. 42 miljoonaa amerikkalaista tukeutuu siihen, ja kustannukset ovat noin yhdeksän miljardia euroa kuussa. Oikeus saattaa määrätä maatalousministeriötä ottamaan käyttöön hätärahastonsa, jossa on 5,25 miljardia dollaria.

Liittovaltion sulkutila johtuu siitä, että kongressi ei ole päässyt sopuun uudesta budjetista. Sulku on jatkunut jo 30 päivää.

 

https://yle.fi/a/74-20191413

 

Siinä syy, miksi kokoomus halusi Suomeenkin velkajarrun: opposition kititsessä sosiaaliturva lakkautetaan kunnes sopu yritystuista on nuijittu pöytään. Toisekseen, valtion talouden seuranta ja valvonta keskitetään hallituksen käsiin. Mikä voisi mennä pieleen?

 

https://yle.fi/a/74-20190859

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
30.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Käy järkeen tämän uutisen myötä miksi Trump haluaa enenevästi kansalliskaartia kaduille partioimaan: hidastamaan ryöstelyä kun ruokaa etsii ne ihmiset joilla ei ole mitään menetettävää.

Olemme nähneet apokalyptisissä tv-sarjoissa ihmisten taistelevan selviytymisestään. En olisi uskonut että jokin moderni kansakunta joutuu tästä fiktiosta todeksi vuonna 2025 rahan sokaisemien johtajiensa takia. RM..

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla