G: Nukkuvatko lapsenne ovi kiinni vai auki? Lapsen/lasten iät?
Meidän tyttö 1v8kk nukkuu ovi kiinni, samoin meidän makkarin ovi on kiinni. Ikinä en ole osannut nukkua ovi auki :0).
Kommentit (20)
On aina suuttunut jos herätessä on ollut ovi kiinni.
En osaisi nukkua jos meidän vanhempien makuuhuoneen ovi olisi kiinni.
Pojat 4 v ja 11 v nukkuvat ovet auki. Oikeastaan emme tarvitsisi edes ovia. Paitsi nyt ulko-ovea.
Koirat tykkäävät vaihdella nukkumapaikkoja öisin ja ilmanvaihdon kannalta myös ovien auki pitäminen on hyvä.
lapset 2 ja 5v. Oma makkarin ovi on auki, kuulee paremmin mitä penskojen huoneessa yöllä tapahtuu, kun varsinkin pienemmäillä on menossa voimakas painajaisten näkemiskausi.
Viime aikoina me vanhemmat ollaan laitettu oma ovemme kiinni kun lapset puhuvat niin paljon unissaan.
Illalla lapset pelkäisivät huoneissaan jos ovi olisi kiinni, ja toisaalta saattaisivat puuhailla vaikka pitäisi nukkua.
Ja lapset nukahtavat paremmin, kun ei ole liian hiljaista ja pimeää.
Esikoinen 13v voi joksus iltaisin laittaa oven kiinni, jos viereisessä huoneessa on valot päällä. Senkin oven pyrin avaamaan, kun valot sammuu ilmanvaihdon takia koneellisesta ilmastoinnista huolimatta.
kun nukahtaa ovi on auki, sit laitan sen kiinni siksi aikaa, kunnes menen itsekin nukkumaan, jolloin taas kaikki ovet ovat auki..
Meillä vanhemmilla on myös ovi auki.
nukahtaa ovi puoliksi auki (ja eteisessä pitää olla valo), kun nukahtaa, vedän oven ihan pienelle raolleen. Jos on kipeänä tms. ja pitää tytön huoneessa laukata vähän väliä, saatan jättää oven enemmän auki.
Meidän huoneen ovi on milloin mitenkin mutta ihan kiinni se ei ole kuin silloin kun jompi kumpi meistä vanhemmista jää viikonloppuaamuna nukkumaan toisen herättyä lapsen kanssa.
Mä en osais nukkua jos lapsilla olis ovet kiinni, ainakin tässä vaiheessa kun lapset ovat vielä pieniä.
nukkuu päiväunet ovi kiinni, ja yöunille laitan kanssa oven kiinni, mutta avaan sen pienesti raolleen siinä vaiheessa kun itse menen nukkumaan.
iso asunto, mutta ovia ei ole muuta kuin tietty WC:n ja saunaosastolla.
Vierailija:
En osaisi nukkua jos meidän vanhempien makuuhuoneen ovi olisi kiinni.
Pojat 4 v ja 11 v nukkuvat ovet auki. Oikeastaan emme tarvitsisi edes ovia. Paitsi nyt ulko-ovea.Koirat tykkäävät vaihdella nukkumapaikkoja öisin ja ilmanvaihdon kannalta myös ovien auki pitäminen on hyvä.
Noin minustakin kuuluu! Ahdistaisi olla suljetun oven takana.
Samoin en ymmärrä ihmisiä joilla päivät pitkät verhot kiinni, Ahdistaisi!
Onneksi asun toisessa kerroksessa niin ei tartte verhoja vedellä ikkunaan!
Vierailija:
Noin minustakin kuuluu! Ahdistaisi olla suljetun oven takana.
Samoin en ymmärrä ihmisiä joilla päivät pitkät verhot kiinni, Ahdistaisi!
Onneksi asun toisessa kerroksessa niin ei tartte verhoja vedellä ikkunaan!
Nyt omakotitalossa, verhot auki pitkään iltaan, kunnes mennään nukkumaan. Saunapäivinä verhot suljetaan ennen saunaa, muutoin tosiaankin vasta nukkumaanmennessä. Vaikka ulkona pimeää ja vaikka näymme tielle ;D
niin että ovi on rakosellaan jotta kuullaan milloin aamulla herää.
Vierailija:
Vierailija:Noin minustakin kuuluu! Ahdistaisi olla suljetun oven takana.
Samoin en ymmärrä ihmisiä joilla päivät pitkät verhot kiinni, Ahdistaisi!
Onneksi asun toisessa kerroksessa niin ei tartte verhoja vedellä ikkunaan!Nyt omakotitalossa, verhot auki pitkään iltaan, kunnes mennään nukkumaan. Saunapäivinä verhot suljetaan ennen saunaa, muutoin tosiaankin vasta nukkumaanmennessä. Vaikka ulkona pimeää ja vaikka näymme tielle ;D
yöt ja päivät. Oli *saunapäivä* tai ei. Meillä on sellaiset verhot joita ei saa *kiinni* ja muutamassa ikkunassa ei ole minkäänlaista verhoa.
Lapset 11kk ja 2v6kk. Ilma kiertää paremmin kun ovi on auki
1v8kk ovi vähän raollaan (joskus kiinnikin, on niin herkkäuninen).
5v ovi auki lähes kokonaan (omasta vaatimuksestaan, herkkäuninen hänkin).