Juuso ja eduskunta-avustaja ja Kiinalainen sananlasku
Sananlaskun mukaan jos yksi ihminen on väärässä ja miljardi ihmistä on hänen kanssaan samaa mieltä, niin sitten miljardi ja yksi ihmistä on väärässä. Samoin tässä eduskunta-avustajan tapauksessa. Minkäänlainen määrä proffia ja päätoimittajia ei saa väännettyä Juusoa väärässä olevaksi.
Koska jos nämä "asiantuntijat" olisivat oikeassa, että kansanedustajan eduskunta-avustajan pitää täyttää tietyt kriteerit, niin Kansanedustajien eduskunta-avustajajärjestelmästä putoaisi pohja pois. Koko järjestelmä pitäisi lopettaa turhana rahareikänä veronmaksajille. Koska on niin, että jokainen kansanedustaja itse tietää millaista apua kipeimmin tarvitsee kansanedustajan toimessaan. Jos ulkopuolinen (proffat, päätoimittajat, muut toimittajat) määrittelisi että kuka voi olla hänen eduskunta-avustajanaan niin mitä apua se kansanedustajalle olisi?
Siis mitä tämä on? Onko järki kadonnut jonnekin, vai vaan siirretty syrjään poliittisessa ajojahdissa? Eikö maalittaminen kieletty viime hallituskaudella?
Kommentit (2)
Virkanimitysten julkiseen tehtävään olisi aina parempi olla julkisia ja tasaveroisia sekä läpinäkyviä. Sen sijaan, että ne olisivat yksityisiä, puolueen edun mukaisia sekä salattuja.
Kansanedustajien eduskunta-avustajien järjestelmä tulee lopettaa. Syystä että katsotaan että kansanedsustaja ei ole itse pätevä arvioimaan millaista apua tarvitsee.
Kuka tekee kansalaisaloitteen järjestelmän lopettamiseksi?
Nyt näyttää vaatimus olevan että ulkopuoliset määrittelisivät tuon avustavan henkilön. Ikäänkuin työnnettäisiin kansanedustajalle hänen tahdostaan riippumatonta apua. Tämä voi vaan haitata kansanedustajan työtä jos epämiellyttävä henkilö puhaltaa niskaan.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/1277accb-77ee-4b74-a86a-e7a7722a0…