Noloa että nykypäivänä työnsaaneet onkin läpäisseet jonkin huuhaa-testin
Ja oikeissa testeissä olisi jäänyt paikka saamatta.
Ei ihme että johtaminen on syvältä kun valitaan porukkaa pilipali-testeillä.
Kommentit (5)
Ei se sitä tarkoita. Tarkoittaa että 50 lähestulkoon yhtä hyvästä, katsottiin tarkemmin vain 20 tyyppiä. Hölmö testi karsi osan hyvistä pois. Valittiin käytännössä yhtä hyvä. Noilla testeillä ole käytännössä vaikutusta firman näkökulmasta, kuin se että vähentää rekryn hommia. Parempi jos lyhennettäsi hakuaikaa, sama vaikutus.
HR:n palikkatestit ovat ihmeellistä hyppyyttämistä joiden tarkoitus on näyttää että valta on HR:llä ja samaan aikaan on sellaista näpertelyä näille sihteereille horoskooppien puutteessa. Ei niissä mitään todellista osaamista kartoiteta. Olen varma että jos oikea ammattilainen palkataan, HR ei saa edes hyppyyttä heitä noihin palikkatesteihin joita kaikki inhoavat.
Silti sinä se vaan et millään saa töitä.
Ja sä et ole läpäissyt edes huuhaa testiä! 😂
Itse olen elämäni ollut töissä aina opiskeluajoista asti. Onneksi ei ole kertaakaan työnhaussa tarvinnut mihinkään nöyryyttäviin testeihin mennä. Ihan vain haastatteluilla asia hommattu. Viimeksi hakenut työpaikkaa joskus 30 vuotta sitten. Sen jälkeen minulle on aina soitettu.
Harvinaista, että yhdyssanan ei pitäisi olla yhdyssana.