Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Miksi jotkut väittävät, että kokoomuslaiset eivät maksa veroja?

Vierailija
25.10.2025 |

Miten joku opettaja tai vaikkapa lääkäri voi olla maksamatta veroja? Kertokaa ihmeessä miten me tavalliset keskiluokkaiset saamme välteltyä veroja. 

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
25.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai tavallinen kokoomuksen äänestäjä voi olla maksamatta veroja. Laillinen "verosuunnittelu" on varattu noille usein kansainvälisille suuryrityksille, joissa rahaa siirrellään sen mukaan, että mitä vähemmän tarvitsee maksaa yhteiskunnalle takaisin. Yritystuet kelpaa kyllä sen perusteella että "tarjoavat työpaikkoja", vaikka samalla irtisanottaisiin ihmisiä tehokkuuden nimissä. Tällä hetkellä esimerkiksi Elisa on kunnostautunut tuossa jatkuvasti, vaikka samalla ottaa mittavia tukia veronmaksajien rahoista.

Miten kokoomus tähän liittyy? No kokoomus on puolue, joka haluaa lisätä aina noita pörriäisten ym. tukia. Jälkeen päin syytetään edellistä hallitusta velan otosta, vaikka Petteri mm. sanoi koronan aikaan että nyt ei ole aika miettiä sitä, että mistä rahaa tulee, vaan nyt on selvittävä tästä kriisistä. Samalla kun äänestivät velan oton puolesta, ja kritisoivat samalla edellistä halliutsta siitä ettei se anna enempää yritystukia koronan vuoksi suuryrityksille.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla