Suomalaiset äänestivät: tämä on palkka, jolla tulee mukavasti toimeen
Kyselyyn vastasi 140 ihmistä. Valtaosa vastaajista totesi, että heidän mielestään riittävä nettopalkka eli palkka verojen ja vähennysten jälkeen on keskimäärin laskettuna noin 2300 euroa kuukaudessa.
Summaa perusteltiin sillä, että 2300 euroa riittää perustarpeiden täyttämiseen ja melko mukavaan elämiseen. Osa ajattelee, että tällaisesta palkasta rahaa saattaisi jäädä myös pieneen hemmotteluun arjen keskellä.
Ihmisellä pitää olla mahdollisuus kunnolliseen terveydenhoitoon ja ruokaan. Harrastukset ja liikunta ovat hintavia, perustele vastaustaan 69-vuotias Anni.
Jotta käteen jää kuussa 2300 euroa, täytyy bruttopalkan olla olla noin 3000 euroa, selviää Veronmaksajien ajankohtaisista laskelmista.
https://www.is.fi/menaiset/tyo-ja-raha/art-2000011543326.html
Kommentit (7)
Niin 140 pitkäaikaistyötöntä ja eläkeläistä vastannut kyselyyn? Kokopäivätyössä oleva ihminen ei voi sanoa että tuo riittää, osalle varmasti joo, mutta suurimmalle osalle tuo on kädestä suuhun- elämää. Omat nettotulot 3000 ja juuri tällä pärjää tarvitsematta leipäjonoon mennä.
Vierailija kirjoitti:
Niin 140 pitkäaikaistyötöntä ja eläkeläistä vastannut kyselyyn? Kokopäivätyössä oleva ihminen ei voi sanoa että tuo riittää, osalle varmasti joo, mutta suurimmalle osalle tuo on kädestä suuhun- elämää. Omat nettotulot 3000 ja juuri tällä pärjää tarvitsematta leipäjonoon mennä.
Kiitos työpanoksestasi, Vasili. Ruokajonossa tavataan.
No meillä on netot 2500+2500 ja ihan mukavasti eletään. Ei puutu mitään vaikkei olla rikkaita.
Käydään lomamatkoilla pari kertaa vuodessa, okt ja 2 autoa, kesämökki. Säästöön jää. Kaksi lasta. Ihan tyytyväinen elintasoon, vaikka kaikkea ei saa sormia näpäyttämällä vaan suunniteltava missä järjestyksessä hankintoja yms tehdään.
Riittäisi minulle. En pröystäile ja käy ravinteleissa päivittäin. Merkkituotteitakaan ei tule ostettua kun ovat niin persoonattomia.
20-vuotiaana tuo oli sopiva liksa. Kymmenen vuoden välein aina pari tonnia nettoa lisää niin jaksaa elää.
Vit#tu on kyllä näköalatonta ja kunnianhimotonta väkeä jos tuollaiseen nälkäpalkkaan tyydytään.
Minun ansiosidonnaisenikin on melkein puolet parempi. Juuri eilen työhaastattelussa kysyin hakemani tehtävän palkkahaarukkaa ja rekrytoija vastasi että 6000-7000€/kk, tai sitten jos on tosi hyvää osaamista niin voidaan harkita parempaakin.