Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kysymys lapsenlapsia kärttäville vanhemmille

Vierailija
16.10.2025 |

Otsikon johdattelemana miksi te (aikuistumisen/aikuisten) lasten vanhemmat toivotte/kovasti odotatte lapsenlapsia - siis te, jotka näin teette?

Onko kyse tarpeesta kontrolloida aikuista lastasi ja/tai pelosta, että lapsesi karkaa maailmalle ja unohtaa sinut? Jälkikasvuhan tyypillisesti sitoo sukupolvet toisiinsa kun välipolvi odottaa isovanhemmilta jatkuvaa hoito- ym apua ja tukea. Toisinaan lapsenlapsen myötä isovanhempien rajat suhteessa aikuiseen lapseensa hämärtyvät; ängetään toisen kotiin kutsumatta, puututaan kasvatukseen, pidetään jatkuvasti yhteyttä ja vaaditaan yhteydenpitoa lapsenlapseen vedoten olisi niin kiva nähdä pientä.

 

Onko kyse vilpittömästi (oletetusta) isovanhemmuuden ilosta vai kykenemättömyydestä päästää irti omasta lapsesta? 

 

Mielenkiinnosta kysyn, ilman tarkoitusta provosoida tai ärsyttää. Pahoittelut jos tekstini sen tekee.  

 

 

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
16.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eiköhän isovanhemmat pääosin ole tavallisia fiksuja ihmisiä 50 -60 vuotiaita työsskäyviä, eivät välttämättä asu kylääntunkemis-etäisyydelläkään.   Teiniäidit erikseen.

Vierailija
2/3 |
16.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

En kärttänyt, inttänyt, enkä puhunut, mutta odotin kärsivällisesti 20 vuotta.  Itselläni on useita lapsia 12 vuoden ajalta ja vanhimmat kohta keski-ikäisiä.  Monella ikäiselläni on jo aikuisia lapsenlapsia.  Voi sitä ilon ja onnen määrää. kun viime keväänä lopulta sain ensimmäisen lapsenlapsen.  Miten paljon rakastankaan tuota pientä ihmistä.  Valitettavasti hän asuu kaukana ja näen häntä vain n kerran kk;ssa.  Itselläni oli hyvin lämpimät ja rakkaat välit varsinkin mummon kanssa ja haluaisin luoda samanlaisen shteen lapsenlapsiin.  Nyt on vielä toisellekin on tulossa perheenlisäystä joten iloni on vielä suurempi.  Lapsenlapset ovat todellakin elämän jälkiruoka.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
16.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää on vähän samanlainen kysymys kuin se, että miksi te lapsia saaneet oletatte, että isovanhemmat on maksuttomia lapsenvahteja ja he kääntyvät vaikka rusetille, jos lapsi niin vaatii.

Koska suurin osa ei noin vaadi, suurin osa vanhemmista ja isovanhemmista on täyspäistä porukkaa. Silti palstalla tämän tästä seniorikansalaisia mollataan milloin mistäkin: ei osata keittää perunoita, ei osata olla hiljaa, ei osata antaa autoa lainaan niin, että se on täyteen ladattu jne.