Kolme isoa perrunaa sai kaupasta 10 sentillä. Ei Suomessa nälkään kuole
Kommentit (276)
Vierailija kirjoitti:
Karkki miehen tiellä pitää. Keskimääräinen suomalainen syö vuodessa noin 1415 kilogrammaa karkkia, kun taas kalaa syödään noin 14 kg vuodessa.
Ai ihan 1415kg? Yli 3kg päivässä???
Vierailija kirjoitti:
PikkuPersu runkkareilla taas iltatumputusten aika.
Ja aamulla pitäisi kouluun selvitä.
Vierailija kirjoitti:
Ei sovi ainakaan itselleni peruna, tulee mahavaivoja.
Kyl alkaa sopimaan jos on nälkä.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
PikkuPersu runkkareilla taas iltatumputusten aika.
Ja aamulla pitäisi kouluun selvitä.
Toivottavasti ei ollut väkevät liimat.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Kilon perunoita sai 30 sentillä tällä viikolla. Kilosta saa aika ison aterian, ja useammankin jos laittaa lisäksi lientä ja jotain muuta juuresta ja vähän lihaa, kalaa tai makkaraa.
Meillä yksi ateria. Monella työttömällä on perhe. Onko sinkun vaikea ymmärtää asiaa?
Minä haluaisin koiran, mutta minulla ei ole varaa kustantaa koiran kuluja. Niin silloin en vaan hanki koiraa, näin yksinkertaista ymmärsitkö?
AHaa. Eli jokainen työtön on ollut työtön koko ikänsä. Niinkö?
Jos ihminen on hyvätuloinen ja hankkii lapsia, se on ok? Vai vasta kun on miljoona tilille säästettynä, sillä kuka tahansa voi sairastua ja joutua työttömäksi. Sitten pitää hankkiutua lapsista eroon vai? Niin sä luultavasti oisit sille koiralle tehnyt.
maalaisia naurattaa mutta oon omat ottanut jokamiehen oikeudella kun vetävät kynnöt kunnan puolelle ja sitähän laki ei kiellä
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
PikkuPersu runkkareilla taas iltatumputusten aika.
Ja aamulla pitäisi kouluun selvitä.
Toivottavasti ei ollut väkevät liimat.
Kyllä äiti herättää aamupalalle.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
PikkuPersu runkkareilla taas iltatumputusten aika.
Ja aamulla pitäisi kouluun selvitä.
Toivottavasti ei ollut väkevät liimat.
Kyllä äiti herättää aamupalalle.
Kampaa hiukset ja nostaa repun selkään.
Ja näin oman elämänsä satoset ja nallet ohjeistaa kuinka köyhä pärjää pienellä rahalla ruokakaupassa.
Mistä helvetistä noita fantasiaperunoita saa???
Vierailija kirjoitti:
Jep. 0,29/kg on niin halpa, ettei kukaan voi väittää että terveellinen ruoka on liian kallista.
Mutta tämähän ei ole normaalihinta vaan sisäänvetotuote eli käytännössä ilmainen lahjoitus kauppiaalta ja viljelijältä. Oli kokonaiset kolme päivää voimassa. Toki ostin heti 3 kg joka sinkulla riittää useammaksi viikoksi. Ei tämä tarjous tule toistumaan kovin pian uudestaan. 1€/kg on normaalihinta, onhan sekin halpa hinta. Vielä kun saataisiin parsakaali ja kukkakaali yhtä edulliseksi. Porkkanaa jo saikin 0,69€/kg ja sitäkin ostin monta kiloa.
Eikö sitä kannata ostaa vaikka kilo niin pärjää pitempään. Jauheliha kmenu kaveriksi kastike.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Karkki miehen tiellä pitää. Keskimääräinen suomalainen syö vuodessa noin 1415 kilogrammaa karkkia, kun taas kalaa syödään noin 14 kg vuodessa.
Ai ihan 1415kg? Yli 3kg päivässä???
14-15 kg eli varmaan väliviiva jäänyt pois taas. Itse kun en syö yhtään enää niin jotkut syö vielä enemmän.
ruokajonosta saa Kainuussa 2 kertaa viikossa itse valita 3 kierrosta 3 päydältä ruokaa , aina on kanafileitä ja kalaa + 2 kertaa viikossa ilmaisklounas ja joka päivä ilmainen aamupala.
pelkällä aamupalallakin pärjäisi mutta pitäähän sitä lihhookin olla kaapissa ja saapi herkutella salaateilla, valmisruoilla ja kaikella lohella ja muulla!
empä ostele ruokaa juuri kaupasta, joskus huvikseen sushia ja sitäkin saa resq clubin sovelluksella buffetista joka päivä 5 eurolla 10 kpl setin.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Jep. 0,29/kg on niin halpa, ettei kukaan voi väittää että terveellinen ruoka on liian kallista.
Mutta tämähän ei ole normaalihinta vaan sisäänvetotuote eli käytännössä ilmainen lahjoitus kauppiaalta ja viljelijältä. Oli kokonaiset kolme päivää voimassa. Toki ostin heti 3 kg joka sinkulla riittää useammaksi viikoksi. Ei tämä tarjous tule toistumaan kovin pian uudestaan. 1€/kg on normaalihinta, onhan sekin halpa hinta. Vielä kun saataisiin parsakaali ja kukkakaali yhtä edulliseksi. Porkkanaa jo saikin 0,69€/kg ja sitäkin ostin monta kiloa.
Nuo normaalihinnatkin ovat niin edullisia (vrt. einekset ja roskaruoka), että siitä terveellinen ja monipuolinen ruoka ei jää kiinni.
Miltä maistui raaka peruna? Oliko hyvää?
Vierailija kirjoitti:
Jep. 0,29/kg on niin halpa, ettei kukaan voi väittää että terveellinen ruoka on liian kallista.
Mutta kun tuohon kylkeen on pakko heittää 30 kiloa Alaskan valasta ja Kanadan Sarvikalan filettä niin johan alkaa olemaan itse tehty ruoka kallista!
Vierailija kirjoitti:
Eikö sitä kannata ostaa vaikka kilo niin pärjää pitempään. Jauheliha kmenu kaveriksi kastike.
Heh. Ai kilo kestää kauan?
Vierailija kirjoitti:
eli rikas rahastava eliitti elää muiden varoilla ja syö mitä haluaa ja muut saavat tyytyä pelkkään perunaan päivästä toiseen jos kapinaa eliittiä vastaan ei tule, eikö niin?
Höpöpuhetta
Äiti suuttuu kun taas on lakanat sotkettu.