Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Taloussanomat: Avoimet työpaikat painuivat piiloon - oliko järkeä työttömien hakemuspakossa

Vierailija
05.10.2025 |

https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011519270.html?utm_medium=promo…

Nyt moni hakee minne sattuu ja työantajille tulee jopa 1000 hakemusta johonkin avoimeen paikkaan.

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Peilaten siihen että avoimia paikkoja on aika vähän niin ei ole mitään järkeä lkm määritellyissä hakemuspakoissa

Vierailija
2/3 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

kyllä tekevälle töitä löytyy! MENKÄÄ TÖIHIN!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
05.10.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

"Hakumäärä vaatii resursseja mutta sitä auttavat tehokkaat it-järjestelmät ja rekrytointiprosessit. Hakija täyttää hakemuksen ja tietyt valintakysymykset, mikä tekee alkukarsintaa."

Näin siis isoissa organisaatioissa. Mutta miettikää niitä pieniä ja jopa keskisuuria firmoja, joissa ei ole mahdollisuutta pitää omaa henkilöstöosastoa, vaan yksi henkilö hoitaa myyntiä, asiakaspalvelua, tuotantoa, taloutta , lakia ja henkilöstöä. Tai jos onkin vähän isommissa erillinen henkilö, hän saattaa olla yksin vastuussa kaikesta hr:ään liittyvästä.

Aivan järkky tilanne saada järjetön määrä hakemuksia. Vaikka se onkin todella ikävää hakijoille, ymmärrän hyvin, jos pikkupuljun jokapaikan höylä jättää yksilölliset vastaukset laatimatta kahdelle sadalle hakijalle ja mieluummin vaikka kontaktoi asiakkaita.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän neljä