Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

sanokaas vähän mielipidettä... lasten pihaleikeistä

Vierailija
12.04.2007 |

Omakotitalon pihassa on puuhun ripustettu köysikeinu. Naapurin eskari-ikäinen lapsi tulee pihaan leikkimään talon lasten kanssa ja keinuu keinulla (yksin) kovaa ja vahingossa puuta, johon se on ripustettu, päin. Lasta sattuu käteen, mutta käsi ei kuitenkaan murtunut. Kenen on vastuu???? Tontin ja samalla keinun omistajan vai lapsen vanhempien?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
12.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos tämä lapsi on ns. kylässä, eli leikkii omistajan lasten kanssa ilman vanhempiaan on mielestäni vastuussa tämä omistaja.



Jos taas leikkisi yksinään, ilman kenenkään lupaa omistajan pihassa, olisivat lapsen vanhemmat vastuussa.

Vierailija
2/5 |
12.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos meidän pihalla olisi keinu, joka on ripustettu päin puuta, pitäisin kyllä huolen, että pienemmät lapset eivät pääse loukkaamaan itseään. Kouluikäisten pitäisi kyllä jo itsekin varoa, varsinkin jos asiasta varoitetaan. Ilmoittaisin ehkä kuitenkin lapsen vanhemmille, että voi miten on käynyt, voi olla kuitenkin murtuma kädessä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
12.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

lasta voisi ainakin varoittaa keinumasta liian kovaa - kyllä tuonikäisen luulisi jo ymmärtävän vaaran paikan!

Vierailija
4/5 |
12.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

varsinkin jos ei olla kotona.

Vierailija
5/5 |
12.04.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kyllä kaikki omien vanhempiensa vastuulla ovat. En vois ainakaan kuvitella, että naapurin täytyis meidän eskarilaista vahtia, jos heidän pihassa ovat. Meidän pihassa on trampoliini jollain tavoin vaarallinen, ja siitä olen lasten kavereiden vanhemmille sanonut, että en ota vastuuta jos loukkaavat itsensä, mutta vanhempien lupa hyppimiseen täytyy olla ja sovittuja sääntöjä noudatettava.



Vahinkojahan aina lapsilla kaikesta huolimatta sattuu.