Lue keskustelun säännöt.
Hottopic: yli 100 vuotiaille rakennuksille pitäisi olla oikeus saada erikoispurkulupa riippumatta siitä onko rakennus suojeltu vai ei
20.09.2025 |
Esimerkiksi Tampereella yli 100 vuotia8den hometalojen suojelu on ollut pistin p*ssä kun museovirasto ei anna purkaa taloja vaikka taloilla on reilusti ikää ja ne ovat homeessa vuraston määräämän kunnostus- ja käyttökiellon takia.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Helsingissä suojellaan 60-luvun lopun täysin tavallisen näköista punatiilestä tehtyä koulua. Rakennus on käyttökelvottomassa kunnossa, mutta purkaa ei saa, koska museovirasto.
"Vuosia tyhjillään ollut koulurakennus Helsingin Haagassa aiheuttaa naapurissa asuville pelkoa ja häiriötä. Kaupungilla ei ole suunnitelmia kosteusvaurioisen rakennuksen varalle."
"Vuonna 1969 rakennettu koulu on suojeltu, eikä sitä saa purkaa."
https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011209642.html