Miten hankkia elämä?
Olen ollut kuusi vuotta kotiäitinä,nyt olen aloittanut työni, jossa en juuri muita ihmisiä tapaa.
Musta alkaa itsestäkin omat jutut tuntua siltä, että tekis mieli kehottaa itseä " hankkimaan elämä" . Mutten tiedä miten? Kertokaa.
Olen huono tutustumaan muihin ihmisiin, mutta kaipaan sellaista johonkin kuulumisen tunnetta (muuhunkin kuin perheeseeni kuulumista). Vanhat ystävät alkaa olla kukin omissa ympyröissään ja " äitituttut" jäivät aika pinnallisiksi. Nettuyhteisöt alkaa tympiä, en löydä mielenkiintoista palstaa, jossa voisi puhua muusta kuin lapsista.
Jokin harrastushan se olisi ensimmäinen ajatus, mutta mikä olisi sellainen, joissa tutustuisi muihin ihmisiin?
Miten hankkia oma elämä?
Kommentit (14)
Käsityöharrastus? Mattojen kudonta?
Toi "elämän hankkiminen" on niin vanha juttu. Alkujaan se oli pelkkä teinivitsi. Ei se aikuisen ajatusmaailmaan kuulu.
Vapaaehtoistoiminta, järjestöt, erillaiset harrastuspiirit sekä osallistuminen itseä kiinnostaviin tapahtumiin. Selaile lehtiä missä näistä on ilmoituksia. Täytyy vain lähteä, sovitella aikatauluja perheessä ja ennenkaikkea olla aktiivinen. Jos ei mikään huvita niin ei sille ei voi sitten mitään, sitten elämä vain on sen mukaista ja siihen pitää tyytyä.
Kävelen yksinäni pitkin ja poikin?
Ja mistä niitä harrastuksia " ostetaan" ?
Kaipaan tarkempia neuvoja, olen tyhmä.
ap
ja illat opiskelen, koska olen lasten kanssa?
Miehelläkin on välillä työmatkoja ja iltatöitä, joten säännölliset iltamenot vaativat järjestelyjä.
ap, jolle ei mikään tunnu sopivan
Mene mukaan yhdistyksiin, Suomi on yhdistysten luvattu maa, joka asiaan löytyy yhdistys, niitä on joka niemi ja notkelma väärällään.
Mene mukaan politiikkaan. Siinä voi olla mukana sen verran kun ehtii, tutustuu ihmisiin ja on mielenkiintoista yrittää omalla pienellä panoksellaan vaikuttaa yhteiskuntaan jossa elämme.
Mene mukaan oman ammattiliittosi paikallisyhdistykseen, sekin on ihan mielenkiintoista ja kivaa hommaa olla ammattiyhdistystyksen johtokunnassa, saa ideoida ja järjestää jäsenille mukavia juttuja.
Mene kansalaisopiston kurssille, niitäkin on joka lähtöön.
Mene SPR:n ystävätoimintaan.
Jos näistä ei mitään löydy niin keksitään sitten lisää.
Elämä hankitaan tulemalla raskaaksi, siitä syntyy uusi elämä.
No, jos nämä kyllästyttää niin yrität elää jonkun muun elämää.
Kirjoita kirja. Vaikka elämästä.
Matkusta. Hanki matkalla aiheita.
Entä jos pidät blogia tylsä elämä
Kirjoita siitä, kun kokeilet eri juttuja; pidät ikäänkuin päiväkirjaa.
Hanki soitin, kitara opettele soittamaan?
Tee ohjeistus hanki elämä?
Koska jos se on mielestäsi kadoksissa, olet paras ehdokas löytämään sen, kun on motiivia.
Jos voittaisi lotossa niin rahalla voisin yrittää ostaa elämän. Aika mitättömän pieni mahdollisuus saada elämä.
Up