Miksi ikävöin ihmistä joka myös halveksun?
Minulle välittäminen näkyy sanoissa ja lauseissa, myös teoissa. Arvostan rehellisyyttä ja aitoutta. En hyväksy välinpitämättömyyttä. Minulle oikeudenmukaisuus ja empatia ovat äärettömän tärkeitä. Haluan suhteen jossa on syvyyttä ja syvällisyyttä.
Tuo mies on lähinnä vastakohta itsestäni. Hälle tärkeää on suhteen keveys. Hän ei koe loukkauksia merkitykselliseksi, jos ei tarkoittanut pahaa. Hän ei halua käsitellä asioita syvällisesti. Hänelle riittää ns. hyvä suhde, kunhan on paperilla kaikki hyvin. Hän on konservatiivinen.
Jollain tavalla välitän hänestä, toisaalta halveksua hänen tapaansa olla. Miksi ikävöin ikävää?
Kommentit (10)
Jospa se on läheisriippuvuutta, yksinäisyyden pelkoa tai fyysistä vetovoimaa. Nuo menee ajallaan ohi, jos vain malttaa pysyä erossa.
Mikk, olet mies. Kaipaat kotia ja lompakkoa. Hei! Suomessa voi nykyään vaihtaa sukupuolensa ilman hoitoja. Jaksamisia kodittomalle luuserille jonka lapset lähti adoptioon!
Ehkä näet hänessä potentiaalia parempaan. Mutta ei hänestä parempaa ihmistä saa.
Jos oli vetovoimaa, se sitoo pitkäksi aikaa. Ikävä kyllä.
Fyysinen vetovoima ja hetkellinen intohimo: Hän tarjosi tämän. Keho ja aistit muistavat sen ja siksi ikävä voi olla voimakas keho kaipaa sitä tunnetta.
Syvällinen yhteys ja arvostus: Hän ei tarjonnut tätä. Mieli ja sydän tietävät, että tämä puute tekee suhteesta kestämättömän pitkällä aikavälillä.
Se että ikävöit sitä että hän oli, ei tarkoita että haluaisit hänet takaisin sellaisenaan. Ikävä kohdistuu siihen kokemukseen: fyysiseen vetovoimaan, huomioon, siihen, että hän hetkellisesti oli täydellinen keholle, vaikka kokonaisuus ei ollut sinulle hyvä.
Tarvitset kumppanin joka yhdistää intohimon ja fyysisen vetovoiman sekä syvän emotionaalisen yhteyden, arvostuksen ja turvallisuuden. Pelkkä fyysinen tai pelkkä emotionaalinen taso ei riitä tarvitset molempia yhtä aikaa. Muutoin ei toimi.
Ne on sulle niin tärkeitä arvoja, koska niistä on ollut puutetta. Siksi juutut menneisyyteesi etkä pysty irtautumaan. Olet kuin puulla päähän lyöty, pyörit pihalla muistamatta kuka olet ja mihin menossa. Piittaamaton kumppani horjuttaa tasapainoasi, ja alat ottaa tukea ja sietää entistä enemmän sietämätöntä. Siihen hän pyrkiikin. Mutta ei tee sinulle hyvää.
Jospa ikävöit fantasiaa. Sitä, mitä voisi olla, mutta ei kuitenkaan ole.
Vierailija kirjoitti:
Ne on sulle niin tärkeitä arvoja, koska niistä on ollut puutetta. Siksi juutut menneisyyteesi etkä pysty irtautumaan. Olet kuin puulla päähän lyöty, pyörit pihalla muistamatta kuka olet ja mihin menossa. Piittaamaton kumppani horjuttaa tasapainoasi, ja alat ottaa tukea ja sietää entistä enemmän sietämätöntä. Siihen hän pyrkiikin. Mutta ei tee sinulle hyvää.
Mistä tämmöinen kertoo? Miksi pyrkii horjuttamaan? T: sivu
Ristiriitaista.