Kuinka usein vaihdat puhelinta?
Meneekö edellinen yleensä rikki vai hidastuuko liikaa vai eikö sovellukset enää toimi? Vai alkaako vain kyllästyttää?
Itsellä on nyt ollut sama puhelin neljän ja puolen vuoden ajan, eikä vielä kiirettä vaihtaa.
Kommentit (7)
3-4v välein. Sitten, kun akun kapasiteetti ei enää oikein riitä ja tietoturvapäivityksiä ei enää tule.
Mulla on kaksi puhelinta ja kaksi tablettia niin ei ole juurikaan ollut tarvetta vaihtaa.
Oikeastaan on niitä enemmänkin mutta käytän vaan noita neljää.
2014 ostin puhelimen ja vielä on käytössä vaikka lasi halkesi joku aika sitten, mutta puelin toimii silti. Kun lakkaa toimimasta vaihdan itse siihen lasin, jos android vielä takkuilematta toimii.
Sitten kun vikoja on niin paljon, ettei käyttö enää ole mielekästä. Edellisestä puhelimesta hajosi latausportti niin, että lataaminen onnistui vain kikkailemalla. Kameran laatu oli myös aika huono ja tietysti puhelin herjasi koko ajan olevansa täynnä. Katsoin paremmaksi vaihtaa uuteen korjaamisen ja lisämuistin hankkimisen sijaan. Viitisen vuotta taisi olla edellinen puhelin ja aikalailla sen verran ne on aina kestäneet.
Max pari vuotta, työpaikalta saa aina uuden Iphonen kun haluaa.
Ensimmäisen ostin uutena 2003, joka maksoi 150 euroa. Se oli käytössä 18 vuotta. Nykyisen ostin käytettynä 2021 ja hinta oli 39 euroa. Luultavasti pärjään tällä loppuelämäni. M66
8v vanha, tänään vein huoltoon-lasin vaihto edessä