Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko teitä ohjeistettu lääkärissä sokerilääkkeiden käytöstä?

Vierailija
13.09.2025 |

Hoi diabeetikot joilla ns sokerilääkkeet, ei vielä insuliinia. Oletteko lääkkeiden kirjoituksen yhteydessä saaneet ohjeistusta niiden käytöstä? Satutteko tietämään, onko eri lääkkeillä erilaisia ohjeita, jos ylipåätään ohjeita nyt sitten onkaan?

Itse en saanut minkäänlaista ohjeistusta syömisistä tai juomisista, tietysti voin itse ottaa selvää, mutta eikö ainakin ennen lääkäri kertonut jos lääkkeen käytössä on jotain huomioimisen arvoista?

Itse olen huomannut että varmaankin kannattaisi syödä aika tasaisesti, tulee heikotus jos menee liian pitkään syömättä. Lääkkeeni otetaan vain kerran päivässä.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
13.09.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mieheni sai diagnoosin kakkostyypin diabetekseen julkisella, josta ohjattiin diabeteshoitajalle (sai ajan parin viikon sisään) myöhemmin pääsi mm. silmänpohjakuvauksiin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan yhdeksän neljä