En ymmärrä ihmisiä, jotka eivät juo vettä koko aikaa
Itse esimerkiksi aamulla herättyäni juon ensimmäiseksi puoli litraa vettä. Aamupalalla vielä pari lasillista vettä ruokajuomaksi. Töissä juon koko ajan vettä.
Vettä on tärkeää juoda paljon
Kommentit (15)
Aamulla max 1dl
Lounaalla se 4dl ruuan kanssa
Viimeinen kahvi 1dl
Kotona menee sit ehkä 4-6dl illan aikana
Huom kahvit tulee juotua ja nykyään se lasketaan nesteyttäväksi myös. Hengissä ollaan ja kusellakin käyn XD
Terveen ja pakkomielteisen raja on hiuksenhieno
Minäkin join nuorena koko ajan vettä, mutta nyt keski-ikäisenä pitää ihan muistutella itseään juomaan edes joskus.
Liiallinen vedenjuontikaan ei ole terveellistä ihan tiedoksi.
En ihmettele ettet ymmärrä. Aivosi ovat niin turvonneet liiasta vedenjuonnista.
Mihin kunkin elimistö on tottunut.
Osa ei juo vettä juuri ollenkaan eikä heillä ole ongelmia
Afrikan aavikoilla on heimoja jotka juovat todella todella vähän ja niin hekin vain jatkavat eloaan
Ei kiinnosta rampata koko ajan vessassa.
Juon sen verran miltä tuntuu että tarvii juoda. Jos koko ajan tuntuu että tarvitsee juoda niin on sairas, esim. diabetes voi oireilla näin.
Eikö se juttu ole se, kuinka hyvin elimistö pystyy pitämään nestettä sisällä? Nestepitoiset ruoatkin lasketaan mukaan. Elimistö on kuin ämpäri; läikkyy yli jos liikaa täytetään.
Aloitus provo tai itsensä liuottaja.
Vierailija kirjoitti:
En ihmettele ettet ymmärrä. Aivosi ovat niin turvonneet liiasta vedenjuonnista.
Kyllä. Viittaa mielenterveys-häiriöön ja pakkoneuroosiin.
Varo, ettei iske vesipöhö ja kuolet.
Liika vesi sekoittaa elimistön suolatasapainon. Itse en voi juoda isoja määriä nestettä. Toki se mitä juon, olisi hyvä olla mahdollisimman paljon vettä. Onneksi limuja menee tosi harvoin ja energiajuomiin en koske. Mehuista tykkään mutta kyllä sitä vettäkin joka päivä menee :)
Niin kai se olisi mutta sitten joutuu juoksemaan vessassa yhtenään. Minä juon vettä tavallisena päivänä ehkä pari lasillista päivässä. Jos olen helteellä liikenteessä niin menee enemmän. Tiedän että suosituksena olisi juoda enemmän.