Lapsivettäkö?
[color=#8B008B]Eilen oli pientä pahoinvointia iltapäivästä (tosi outoa) joka kuitenkin meni ohi.. ja mä kun niin toivoin että se ois jatkunut. Kävin vauva-puolellakin jo kyselemässä ja kovasti povasivat että enteilisi synnytystä. Pöh. Täällähän mä edelleen.. Ja nyt kun aamulla nousin sängystä ylös niin pöksyihin valahti vähän ¿jotain¿. Ei siis mitään normi valkkaria.. Ei tuoksunut miltään ja oli hyvin vetistä ja väritöntä. Mistäs mä tiedän oliko se nyt sitten lapsivettä? Suppareista ei ole edelleenkään hajua..
Kiitos jos joku osaa kommentoida.. :)
Mammis + Tiitiäinen 40+4[/color]
Kommentit (3)
Soittelin tosiaan kättärille aiemmin päivällä ja kätilö puhelimessa tuumasi että voi olla ihan limatulppaakin, se on kuulemma joillakin hyvinkin vetistä ja kirkasta. Tuli ohjeet seurata vauvan liikkeitä ja täytyy kyllä sanoa että hän on ollut tämän päivän TOSI hiljainen. Pian soitan sinne uudestaan ja kyselen pitäiskö mennä näytille..
Mammis
.....toivotaan että kohta tulee lähtö. Mä en missään vaiheessa tota limatulppaa bongannut =)) lupaavalta silti vaikuttaa sinun tilasi.
no jos tänne sinulle laitan viestiä =))
mulla silloin odottaessa rv 39+3 lorahti aamulla kuudelta jotain pöksyyn ja alkuun aattelin, et varmaan on vaan vetistä valkkaria. Hetken päästä sitä tuli vähän lisää ja se oli just sellasta kirkasta aika hajutonta nestettä. Mistään supisteluista ei ollut tietookaan =(
Soitin synnärille ja kehoittivat tulla käymään ja niin varmistui, että oli lapsivettä =)
Mulla vaan ei supparit itsekseen tulleet, joten sitten vrk siitä kun sairaalaan mentiin, sain sellaisen pillerin tonne alakertaan eli synnytystä alettiin käynnistelee. Poika syntyi rv 39+5 aamuyöstä =) niin ja itse käynnistys ei ole mitenkään ihan hirveetä, vaikka sitä joskus kauhistellaan.
Tsemppiä sinulle ja toivottavasti lorahtelu enteilee synnytystä ja supparit tulevat heti kohta perästä =))
mykis ja sasu 10 vko