Onko Soten tarkoitus ajaa pienet palveluntuottajat alas?
Sote-uudistus on puheissa ollut keino parantaa palveluiden laatua ja hillitä kustannuksia. Käytännössä se näyttää ajautuvan suuntaan, jossa pienet sosiaali- ja terveysalan yritykset ajetaan marginaaliin tai kokonaan ulos. Tilalle jäävät suuret yhtiöt, jotka pystyvät vastaamaan uudistuksen raskaisiin hallinnollisiin vaatimuksiin. On aiheellista kysyä: onko tämä kehitys sattumaa, vai tarkoituksella rakennettu järjestelmä, jossa vain suurimmat selviävät?
Pienet soteyritykset ovat usein paikallisia ja yrittäjävetoisia toimijoita, jotka tuntevat alueensa ja asiakkaansa. Heidän palvelunsa on henkilökohtaista, joustavaa ja asiakaslähtöistä sellaista, jota suuret, byrokraattiset organisaatiot harvoin pystyvät tarjoamaan. Pienillä on kyky reagoida nopeasti, tehdä päätöksiä suoraan kentältä käsin ja sopeutua paikallisiin tarpeisiin. Suurilla toimijoilla päätökset tehdään usein keskustoimistoissa, kaukana asiakkaista.
Sote-järjestelmä, joka rakentuu vain suurten yritysten varaan, ei ole kestävä. Se kaventaa asiakkaan valinnanvapautta ja uhkaa paikallisten lähipalveluiden tulevaisuutta. On kohtuutonta, että monipuoliset, laadukkaat ja sitoutuneet pienet toimijat joutuvat lopettamaan, koska järjestelmä suosii massiivista hallintoa ja mittakaavaetuja.
Säästöjä ei saa tavoitella sen hinnalla, että menetämme sote-palveluiden monimuotoisuuden, inhimillisyyden ja paikallisuuden. Jos emme puolusta pieniä palveluntuottajia nyt, pian on myöhäistä ja sen seuraukset maksamme kaikki.
Pienyrittäjä
Kommentit (10)
Näin on. Oli pakko ottaa iso pörriäinen ja nyt ovesta lappaa aina eri tekijöitä. Yhtään ei etukäteen tiedä että kuka on tulossa. Sanoisin, että hel***in raskasta tällainen, kun muutenkin on kaikkea vaivaa.
Olet aivan oikeassa.
Pienillä palveluntuottajilla ei ole oikein muuta vaihtoehtoa kuin tarjota palveluja sellaisille asiakkaille, jotka maksavat itse omista palveluistaan. Tai mahdollisesti heidän varakkaat läheisensä maksavat näistä korkealaatuisista palveluista.
Yksi segmentti sitten on erittäin arvokkaat työntekijät ja johtajat, joiden työnantajat ovat valmiita maksamaan huomattavia summia pitääkseen nämä henkilöt työkykyisinä.
Muille on sitten tarjolla mitä on. Vanha sanontahan kertoo, että rahalla saa ja hevosella pääsee.
Näinhän muutenkin Purra ja Orpo tappio pienet kivijalkakaupat ja pienyrittäjät konkurssiin.... saatanan perusut. 👹
Kyllä..tarkoitus on tuhota kaikki pienimuotoisempi yritystoiminta joka alalta.
Sote-uudistus onnistui täysin ennakko-odotusten mukaisesti, kulut nousivat 7000 miljoonaa per vuosi.
Sote-uudistuksen jälkeen sote-kustannukset ovat nousseet meillä seitsemän miljardia euroa lyhyessä ajassa, eikä se ole parantanut hoitoon pääsyä.
https://www.laakarilehti.fi/terveydenhuolto/kelan-lasse-lehtonen-hoidon…
Kilpailutusasiakirjoissa vaaditaan lähes mahdottomia asioita tyyliin yrityksellä on oltava kokopäiväinen hygieniakouluttaja tai 3 viime vuoden aikana vähintään 1000 tietynlaista potilasta. Pienet toimijat ajetaan alas ja samaan aikaan palveltu keskittyvät isoihin kaupunkeihin.
Isoisäni ovat hoivakodissa, jonne isoäidillä on matkaa 38 km, ei julkista liikennettä, hoivakodin lähellä ei parkkipaikkoja. Ei ole edes tarkoitus, että siellä käytäisiin.
Vierailija kirjoitti:
Sote-uudistus onnistui täysin ennakko-odotusten mukaisesti, kulut nousivat 7000 miljoonaa per vuosi.
Sote-uudistuksen jälkeen sote-kustannukset ovat nousseet meillä seitsemän miljardia euroa lyhyessä ajassa, eikä se ole parantanut hoitoon pääsyä.
https://www.laakarilehti.fi/terveydenhuolto/kelan-lasse-lehtonen-hoidon…
Ja tätä katastrofia rahoitetaan pienten palveluntuottajien poistolla järjestelmästä.
Isot yritykset vastaavat kilpailutukseen niin alhaisella hinnastolla, että vaikea kuvitella sellaisesta saatavan katetta, jos palkat ovat kuitenkin vähintään tes:n tasoa. No, pienistä puroista. .
Eräs kilpailutus, johon meinasin osallistua, oli vedetty niin tiukoille, että kaikenlainen jousto asiakkaan kanssa kiellettiin ja uhkana oli jättisakko, jos ei pystyisi esim. tarjoamaan heti tuuraajaa sairastuneen tilalle. Toki yleensä sijainen saadaan, mutta äkilliset tapaukset ovat joskus vaikeita.
Jätin osallistumasta. Näin saatiin yksi rasittava pieni yritys pois isojen alta.
Kyllä. Kilpailutukset suosii isoja yrityksiä ja pienet jäävät nuolemaan näppejään.