Mitä kaikkia hyviä trilleriromaanien klassikkoja on?
Sellaisia kuin John Lutzin Nuori naimaton nainen? Sijoittuvat isoon kaupunkiin, esim. New Yorkiin ja joissa on psykologinen trillerijuoni. Mielellään naispuolinen päähahmo mutta tämä ei välttämätöntä.
Kommentit (6)
Ira Levin: Suudelma ennen kuolemaa, Rosemaryn painajainen, Rosemaryn poika, Stepford Wives (tätä ilmeisesti ei ole suomennettu jostain oudosta syystä), Taivaansilpoja.
Robin Cook: Kooma; Cookilla on monia lääketieteen maailmaan sijoittuvia trilleriromaaneja, mutta olen lukenut vain Kooman.
Stephen King: Carrie, Piina
Nancy Price: Vihollinen vuoteessani
Kaikki edellä mainitut ovat Nuoren naimattoman naisen tapaan viihdyttäviä trilleriklassikoita (osassa myös kauhua). Kaikki ovat olleet bestsellereitä ja kaikista on tehty elokuva.
Ehdottakaa lisää tämän tyyppisiä!
Blogini: https://ilouutinen.blogspot.fi/
Kaikkien tuntemista viihdejännäreistä nyt ainakin Alistair MacLean kirjoittaa DickLittiä ja Sidney Sheldonilla usein naisia päähahmoina trillerimäisissä populaariviihdekirjoissaan.
Gone Girl trillerileffakin perustuu romaaniin. Joku Gillian.. on kirjailijan nimi.
En ole hirveästi lukenut genreä, mutta menevätkö Kingin Piina, Dumas`n Monte-Criston kreivi, Harrisin Uhrilampaat kategoriaan? Benchleyn Tappajahai on myös hyvin jännittävä, vaikka onkin osin kioski-pulppia.