Miten jaksatte ihmisiä, joilla ei ole muuta puhuttavaa kuin muiden ihmisten asiat?
Kommentit (13)
Ei saa puhua sodasta, ei Natosta, ei Trumpista, ei maahanmuutosta, ei sairauksistaan eikä ihanista lapsistaan🤨Sää on sallittu, on taas ilimoja pidelly😁
Kylällä pidetään seurat.
Sitten kaikki on tyydyttyneitä.
Vierailija kirjoitti:
Ei saa puhua sodasta, ei Natosta, ei Trumpista, ei maahanmuutosta, ei sairauksistaan eikä ihanista lapsistaan🤨Sää on sallittu, on taas ilimoja pidelly😁
Suurin osa ei edes osaa puhua muuta kuin toisista ihmisistä pahaa ja säästä. Surullisen köyhä elämä.
se on jännä, että juoruilijat ei oikeasti tunnu keksivän, että mistä muusta sitten voi puhua, jos juoruilu "kielletään". Vähän sama, jos alkoholiriippuvaisille ehdottaa että ei seuraavissa pikkujouluissa sitten tarjoilla alkoholia taloyhtiön piikkiin. Tulee heti kommenttia, että "mitä sitten pitäisi juoda, vettäkö?"
Tunnen kyllä ihmisiä, joiden kanssa ei voi puhua edes säästä. Joidenkin kanssa pitää puhua vain mukavista asioista. Onneksi on yksi ammattiauttaja, jolle voin puhua suoraan, eikä hän mene rikki siitä ja on vaitiolovelvollinen.
Jaksan ihan yhtä hyvin, kuin ihmisiä jotka puhuvat vain itsestään, kotieläimistään, lapsistaan, ilmastonmuutoksesta tms. eli en todellakaan jaksa. Onneksi osaan kuunnella kuuntelematta.
Yritän vältellä kun ei oikein kiinnosta. Minulla on yksi tuttu joka puhuu vain ja ainoastaan yläasteaikaisista saman ikäluokan ihmisistä. Kaikista tuntemattomistakin siis. Itse hyvä jos muistan kenen kanssa olin samalla luokalla. Ei paljoa kiinnosta kuka se random tyttö oli joka oli E-luokalla ja mitä sille tänään kuuluu. Joten vähän hankalaa.
Mulle ei enää puhuta paskaa muista kun menen heti kertomaan haukutulle, mitä ja kuka hänestä puhui.
Parasta on ne tilanteet, kun haukuttava saapuu paikalle juuri kun haukkuja on hyvässä vauhdissa. Voi heti kertoa, mitä puhuttiin.
En jaksakaan ja näpäytän kyllä asiasta, jos keskustelu antaa siihen yhtään tilaa!
Samoin kuin muitakin ihmisiä, joita kiinnostaa eri asiat kuin minua: ekaksi käännän keskustelun toisaalle. Jos ei onnistu, niin sitten lähden yltiökehumaan näitä ihmisiä. Kyllä se paasaus siihen viimeistään loppuu.
1. Hyväntuulisen neutraalisti "Joo-o, mähän en ole muuten koskaan hirveästi arvostanut ihmisiä jotka puhuvat toisista selän takana pahaa." 2. Jää seuraamaan kun paskanpuhujan naama venähtää kuin pikkulapsella jolta on viety tikkari
Pokkaa vaatii mutta tätä tällaista voi opetella.
Juoruajat on raskaita!!! Eikä ne tajua vaikka sanois ja pyytäis et älä puhu muista, äläkä puhu musta muille. Sinne meni yks ystävyys
En jaksakaan ja pidän etäisyyttä näihin ihmisiin.