Miten voi mennä töihin työpaikkoihin joita ei ole olemassa ?
Voisiko joku kysyä Orpolta ja kokoomukselta, perussuomalaisilta. Minusta se on pikkuisen outoa maanisesti jankuttaa työpaikoista joihin ihmiset menee, joita ei ole olemassa.
Ehkä olisi hyvä tunnustaa tosiasiat, alatte näytämään järkenne menettäneiltä kylähulluilta.
Kommentit (13)
Vierailija kirjoitti:
Kevytyrittäjyys on päivän sana.
Ja kevyt äänestys myös.
Just tämä. Olemassa olematon työpaikka on ilmaa. Ilmassa näytellään että on työpaikalla? Miesaloja on teollisuudessa, mutta naisille ei mitään kivaa muualla. Naisten oletetaan kantavan säkillä valoa.
Tää työhaku mania on ihan pelleilyä. Yhdet suu vaahdossa on puhumassa hausta näihin olemattomiin työpaikkoihin ja toiset ovat suuvaahdossa puhumassa että " lopettakaa se työnhaku kun me haukutaan näihin teidän hakemuksiin".Kai se on paras olla hakevinaan ettei kellekään tule paha mieli?
Vierailija kirjoitti:
Tää työhaku mania on ihan pelleilyä. Yhdet suu vaahdossa on puhumassa hausta näihin olemattomiin työpaikkoihin ja toiset ovat suuvaahdossa puhumassa että " lopettakaa se työnhaku kun me haukutaan näihin teidän hakemuksiin".Kai se on paras olla hakevinaan ettei kellekään tule paha mieli?
Kieltämättä nauroin tänään kun luin sen jutun, yritykset paniikissa kertomassa, että älkää nyt herranjumala enää lähettäkö niitä työhakemuksia. Satoja ja tuhansia hakemuksia viedään säkeittäin suoraan roskiin.
Mutta, auta armias jos joku kritisoi tätä järjestelmää, siitä oikeistohihhuli suuttuu, hän kun on itselleen tietänyt kertoa, että Suomessa on töitä. Jännä kun niitä samoja työpaikkoja jonka oikeistohörhö on itselleen kertonut olevan olemassa ei tosimaailmasta löydy. Onko meidän siis uskottava, että nykyinen hallitus ja sen jäsenet on menettäneet järkensä, he näkevät jo hallusinaatioita ja näkyjä työpaikoista joita ei ole olemassa.
Pitää kuvitella olevansa töissä. Tosin siitä ei makseta palkkaa.
Vierailija kirjoitti:
Pitää kuvitella olevansa töissä. Tosin siitä ei makseta palkkaa.
Tai sitten me rupeamme myöntämään tosiasiat. Eihän ihmisille voi valehdella loputtomiin, ainakin minulle noi jutut alkaa kuulostamaan järkensä menettäneiden hullujen jutuilta. Ainoat työpaikat on jossain tiskien alla, ne jotkut harvat, ei taida olla pääsyä jos ei kuulu johonkin hyvävelikerhoon.
Jos tavallinen kansalainen kävelee mielikuvitus ovesta sisään mielikuvitustyöpaikkaan tekemään töitä, hän joutuu hullujenhuoneelle. Jostain syystä, kun poliitikot puhuvat mielikuvitustyöpaikoista joita ei ole olemassa, pidetään sitä normaalina, eikä tälläistä asiaa edes kyseenalaisteta.
Viisikymppinen, joka ollut muutaman vuoden poissa työmarkkinoilta, tai ollut vuoden palkkatukityössä jossain Kontissa, on työnantajille pelkkä riesa. Niiden työhakemukset menee nopeasti roskakoriin ja lähettäjän sähköpostiosoite estolistalle.
M54
Tai jos on jo iäkäs ja ollut pitkään työttömänä (ja työkyvyttömänä).