Ulkosuomalaisena en ihmettele yhtään, että suomalaiset lihovat
Asun ulkomailla ja käyn Suomessa puolen vuoden välein kesäisin ja jouluisin. Kiinnitän joka vierailuilla huomiota siihen, miten ruokakaupat pursuavat epäterveellisiä tuotteita ja niitä tulee jatkuvalla syötöllä lisää! Asuinmaassani on ne samat keksit ja jätskit vuodesta toiseen, mutta Suomessa kauppojen hyllyille ilmestyy joka sesongissa uusia jäätelöitä, karkkipusseja ja suklaalevyjä. On Dumle-muroja, useampaa sorttia Pätkis-jäätelöitä, viisi eri versiota Tupla-patukasta! On hervottomia lavoja berliininmunkkeja pakasteessa, valmiita keksitaikinoita ja korttelin kokoisia karkkiosastoja. Ja tähän päälle vielä sipsit ja muut roskaruuat.
Onko ihmekään, että kansa lihoo kun valinnanvaraa kaikelle epäterveelliselle on näin tuhottomasti? Itsellekin tulee kiusaus kokeilla uusia jäätelömakuja ja paistopisteen munkkeja kun niitä kerran on tarjolla.
Kommentit (223)
Missä ihmeessä asut, jos siellä saa aina vain samoja tuotteita, eikä uudenlaisia ollenkaan?
Olisin ilmoittautunut työväenopiston jumppaan, mutta kaikki liikuntaryhmät täyttyi alle viidessä minuutissa enkä päässyt mukaan.
Vierailija kirjoitti:
Missä ihmeessä asut, jos siellä saa aina vain samoja tuotteita, eikä uudenlaisia ollenkaan?
Venäjällä?
Vantaan itä-hakkila ei ole ulkosuomea :)
Vierailija kirjoitti:
Ja yhteiskunnan maksama kouluruoka, mutta koulun lähellä olevat kaupat pursuavat lapsista, jotka siellä ovat ostamassa täyttä roskaa!
terv. toinen ulkosuomalainen
Ilmainen kouluruoka, joka on niin herkullista, että opettajat eivät suostu syömään sitä edes lounasedun mitättömällä verotusarvolla.
Kouluruoka on todella heikkolaatuista ja sitä työnnetään lähes väkisin oppilaille. Esim. täällä istutetaan lasta nälässä 15min ruokalassa muiden ahmiessa kiireellä mangoraparperi härkistä, ennenkuin pääsee syömään sen eväsomenansa ulos.
Suomessa ei ole minkäännäköistä ruokakulttuuria, koska suomalaisten makuaisti on tuhottu kouluruualla.
Vierailija kirjoitti:
Fatserin suklaa , se on parasta.
SUlla on maku sormessa ja sormi on ollut sonnassa.
AP asuu siis jossain kehitysmaassa. Ehkä venäjällä. Länsimaissa tulee kauppoihin jatkuvasti uusia tuotteita myyntiin. Ja ihmiset lihovat.
syöpöt kehopositiiviset kiinnittää näissä keskusteluissa huomion aina toissijaisiin asioihin tai yrittävät heittää muka-hauskaa sarkastista läppää. Nämä sokeri- ja rasvariippuvaiset eivät suostu näkemään ja myöntämään totuutta.
Mitä ne ulkomaan lihavat sitten syövät, kun vain Suomessa myydään lihottavia herkkuja?
Vierailija kirjoitti:
Olisin ilmoittautunut työväenopiston jumppaan, mutta kaikki liikuntaryhmät täyttyi alle viidessä minuutissa enkä päässyt mukaan.
Lenkkeily on ilmaista,tekosyyt sikseen.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Olisin ilmoittautunut työväenopiston jumppaan, mutta kaikki liikuntaryhmät täyttyi alle viidessä minuutissa enkä päässyt mukaan.
Lenkkeily on ilmaista,tekosyyt sikseen.
Kaikki eivät voi lenkkeillä esim lonkka-, polvi- tai nilkkavaivojen vuoksi.
-ohis
Ulkosuomalaiselle tiedoksi ettei mikään laki Suomessa velvoita ostamaan epäterveelistä mättöä, läskit ovat ihan vapaaehtoisesti itsensä paisuttaneet.
AP:n viesti on niin totta. Kesällä kiinnitin Amsterdamin reissulla tähän huomiota kun asioitiin paljon supermarketeissa. Karkki- sipsi- ja jäätelöosastot oli todella vaatimattot suomalaisella mittapuulla.
Vierailija kirjoitti:
Mitä ne ulkomaan lihavat sitten syövät, kun vain Suomessa myydään lihottavia herkkuja?
Hassuinta tässä on se, että monikansallisten suuryritysten tuotteita myydään vain Suomessa, ei missään muualla. AP ja muut tänne kirjoittelevat "ulkosuomalaiset" ovat sekaisin päästään.
Olisin ostanut naudan maksaa tai silakoita Prismasta, mutta ei ole.
Chatgpt:
Maailmanlaajuinen tilanne:
Maailman terveysjärjestö (WHO) arvioi, että ylipainoisten ja lihavien määrä on yli kolminkertaistunut 19752020 välillä.
Vuonna 2020 yli 1 miljardi ihmistä oli lihavia: noin 650 miljoonaa aikuista, 340 miljoonaa nuorta ja yli 39 miljoonaa alle 5-vuotiasta lasta.
Erityisen nopeaa lihavuuden lisääntyminen on ollut kehittyvissä maissa, joissa kaupungistuminen, valmisruoan saatavuus ja vähentynyt fyysinen aktiivisuus ovat kasvattaneet riskiä.
🌍 Alueellisia eroja:
Yhdysvallat: yksi maailman korkeimpia lihavuusasteita, yli 40 % aikuisista lihavia.
Eurooppa: myös korkeat luvut, mutta vaihtelua maiden välillä esim. Itä-Euroopassa ja Britanniassa suurempia lukuja kuin Pohjoismaissa. Suomessa noin 25 % aikuisista on lihavia.
Latinalainen Amerikka: nopeasti kasvava ongelma, etenkin Meksikossa ja Brasiliassa.
Lähi-itä ja Pohjois-Afrikka: erittäin korkeat lihavuusluvut, erityisesti naisilla.
Aasia: perinteisesti vähemmän lihavuutta, mutta kaupungistuminen ja ruokailutapojen muuttuminen nostavat lukuja nopeasti (esim. Kiina, Intia).
Afrikka: ylipaino yleistyy erityisesti kaupungeissa, vaikka aliravitsemusta esiintyy yhä maaseudulla.
👉 Yhteenvetona: väestön lihominen on kansainvälinen ilmiö, ei vain Suomen ja Yhdysvaltojen ongelma. Taustalla on samankaltaisia tekijöitä energiapitoinen ruoka, vähentynyt liikkuminen, työelämän ja elämäntapojen muutokset.
Ja yhteiskunnan maksama kouluruoka, mutta koulun lähellä olevat kaupat pursuavat lapsista, jotka siellä ovat ostamassa täyttä roskaa!
terv. toinen ulkosuomalainen