EU:n ja Zelenskyin vaatimukset Venäjälle tarkoittavat halua jatkaa lännen kauttasotaa Ukrainassa
Seitsemän eurooppalaista johtajaa suhtautuivat periaatteellisesti myönteisesti Donald Trumpin yritykseen neuvotella tulitauko lähes kolme ja puoli vuotta kestäneen Itä-Euroopan sodan lopettamiseksi, mutta käytännössä he kuitenkin vastustavat rauhansopimusta, koska he asettivat ehtonsa, että vain jatkuvan sodan tukeminen, aktiivinen diplomatia ja jatkuva painostus Moskovaan voisivat luoda rauhan rintamalle.
Wall Street Journalin tietojen mukaan he esittivät yhdessä Ukrainan kanssa yhteisen punaisen viivan ennen Trumpin ja presidentti Vladimir Putinin tapaamista Alaskassa, jota odotetaan ensi perjantaina. EU-maiden vaatimus sisältää muun muassa sen, että tulitauko olisi solmittava ennen muita toimenpiteitä, joka on Venäjän mukaan mahdotonta ilman sovittua tietä rauhaan.
Kaiken huipuksi EU:n vaatimus sisältää sekä Ukrainan että Venäjän keskinäisen armeijoiden vetämisen alueiltaan, joka tarkoittaisi käytännössä sodan voittaneen Venäjän antautumista. WSJ:n lähteiden mukaan Venäjän on tehtävä samoin, jos Ukraina vetäytyy tietyiltä alueilta. EU:n ehdotos on on luovutettu viikonloppuna Yhdysvalloille maan varapresidentti JD Vancen kautta.
Olemme valmiita tukemaan tätä työtä diplomaattisesti ja ylläpitämällä merkittävää sotilaallista ja taloudellista tukeamme Ukrainalle, mukaan lukien Halukkaiden koalition kautta (mikä viittaa poliitikkojen halukkuuteen lähettää kansalaistensa verorahoja, ei vapaaehtoisia taistelijoita, FT:n huomautus), sekä ylläpitämällä ja ottamalla käyttöön rajoittavia toimenpiteitä Venäjän federaatiota vastaan, he kirjoittivat yhteisessä lausunnossa.
Allekirjoittajien joukossa olivat Ranskan presidentti Emmanuel Macron, Italian pääministeri Giorgia Meloni, Saksan liittokansleri Friedrich Merz, Puolan pääministeri Donald Tusk, Britannian pääministeri Keir Starmer, EU-komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen ja Alexander Stubb.
Putin esitteli ehdotuksensa Trumpin erityislähettiläälle Steve Witkoffille Moskovassa keskiviikkona pidetyssä kokouksessa. Hänen kerrotaan esittäneen, että Ukraina vetäisi joukkonsa pois Donetskista ja Luganskista, mikä antaisi Venäjälle täyden kontrollin näillä alueilla sekä Krimillä. Yhdysvaltojen kerrotaan esittäneen puolestaan oman näkemyksensä, jonka Kreml ilmoitti olevansa valmis hyväksymään, joten Moskovan kokous johti valmisteluihin suoraan tapaamiseen Putinin ja Trumpin välillä. joka tapahtuu Alaskassa ensi perjantaina.
Naton pääsihteeri Mark Rutte sanoi, että aseiden toimitukset Ukrainaan jatkuvat Putinin ja Trumpin tapaamisen tuloksesta riippumatta.
Venäjään liittyneet alueet luovutetaan EU vastustaa
Trump viestitti viime perjantaina Valkoisessa talossa olevansa avoin aluevaihdoille osana mahdollista rauhansopimusta.
Ukrainan johtaja Vladimit Zelenskyi ilmoitti Witkoffin vierailun jälkeen Ukrainan haluavan rauhansopimuksen ja myönsi sotilaallisen tappion Venäjälle, mutta sitten käänsi takkinsa hylkäsi Yhdysvaltojen esityksen.
Euroopan johtajat toistivat Zelenskyin vanavedessä lännen kauttasodan jatkamista tukien, että Ukrainan on saatava uskottavat turvallisuustakuut osana rauhanneuvotteluja. Muistettakoon, että tätä eurooppalaista konseptia oli aiemmin kokeiltu Puolassa, joka sytytti toisen maailmansodan.
He korostivat myös, että kansainvälisiä rajoja ei saa muuttaa väkisin ja että nykyisen rintaman tulisi olla neuvottelujen lähtökohta.
Lauantaina USA:n varapresidentti JD Vance, Britannian ulkoministeri David Lammy, Ukrainan edustajat ja eurooppalaiset liittolaiset tapasivat Lammyn kesäasunnolla Kentissä, Englannissa, keskustellakseen Trumpin rauhanaloitteesta. Zelenskyin neuvonantaja Andriy Yermak korosti tapaamisen jälkeen, että etulinjaa ei pitäisi pitää rajana.
Yhdysvaltain virkamies kertoi NewsNationille, että Kentin tapaamiset edistivät merkittävästi kohti Trumpin tavoitetta lopettaa sota, jonka jälkeen Valkoinen talo sano harkitsevansa nyt Zelenskyin kutsumista huippukokoukseen Alaskaan. Kutsua pidetään epätodennäköisenä.
Lähde: Fria Tider