Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Lukijan kynästä: Nuoret ovat tulevaisuus mutta miksi rahaa ei riitä heidän auttamiseensa?

Vierailija
04.08.2025 |

Kahden nuoren tytön ennenaikainen poismeno on järkyttänyt monia ja nostattanut kiivasta keskustelua sosiaalisessa mediassa. Osa on ilmaissut surunsa kun taas toiset pohtivat syitä jotka johtivat näin traagiseen lopputulokseen. Läheisensä menettäneet omaiset ja ystävät eivät kuitenkaan kaipaa kohua, vaan haluavat käsitellä suruaan rauhassa. Kysymys miksi juuri minun lapseni ajautui tähän jää kuitenkin painamaan heidän mieltään ikuisesti. Miksi näin kävi? Tehtiinkö jotain väärin? Miksi merkkejä ei huomattu ajoissa?

Kirjoituksen taustalla on turhautuminen siihen, että Suomessa rahaa tuntuu olevan muuhun mutta nuorten ongelmiin ei riitä resursseja. Kommentit sosiaalisessa mediassa herättivät suuttumusta sillä moni ei tunnu ymmärtävän miten väärin rahan priorisointi maassamme on nuorten mielenterveysongelmien ja muiden haasteiden hoidossa. Esimerkiksi sotakalustoon löytyy varoja ulkomaille, mutta nuorten hyvinvointiin ei. Korona-aika osoitti tämän karusti. Nuorilta vietiin sosiaalinen elämä, heidät eristettiin kotiin ja jopa ainutlaatuiset tapahtumat kuten vanhojen tanssit peruttiin. Yksin kotiin jääminen ilman ystäviä, harrastuksia tai normaalia elämää masensi monia. Lisäksi tämä toiminta oli aivan turhaa.

Myös nuorten pahoinvointi ja oireilu on lisääntynyt. Kouluympäristön levottomuudet ja kodin ulkopuolella vaanivat vaarat kuten väkivallan riski esimerkiksi kotimatkalla voivat muuttaa nuoren elämän pysyvästi. Moni kärsii myös kotona olevista ongelmista tai ahdistuu maailman tapahtumista. Vanhemmilla ei aina ole aikaa tai halua keskustella mikä voi ajaa nuoren hakemaan hyväksyntää vääristä piireistä. Tämä voi johtaa kierteeseen johon liittyy irtosuhteita, huumeita tai rikoksia. Kierteeseen josta on vaikea päästä pois ilman auttajia.

Resurssipula pahentaa tilannetta. Ennaltaehkäisyyn tai jälkihoitoon ei ole tarpeeksi rahaa eikä nuorilla ole riittävästi mahdollisuuksia keskustella turvallisen aikuisen kanssa. Aikoja ei saa koska auttajia on liian vähän. Lääkkeitä määrätään mutta kasvokkain tapahtuvaa keskustelua ei aina tarjota vaikka se olisi välttämätöntä. Hallituksen leikkaukset osuvat erityisesti haavoittuvimpiin, kuten nuoriin, jotka ovat vasta elämänsä alussa. Kun kukaan ei kuuntele, seuraukset voivat olla peruuttamattomia.

Samaan aikaan uutisoidaan, että rahaa suunnataan jälleen ulkomaille esimerkiksi Ukrainaan tai perustetaan jopa Ukrainarahasto. Tämä tuntuu järkyttävältä, koska yksikin menetetty suomalainen nuori on häpeätahra, joka olisi voitu välttää. Kritiikkiä rahankäytöstä esittäviä kuitenkin usein moititaan valittajiksi, jotka pilaavat tunnelman On väärin, että nuorten pahoinvoinnin ja resurssipulan nostaminen esiin leimataan turhaksi valittamiseksi ja esille nostavaa henkilöä haukutaan.

Lopuksi haluan toivottaa voimia ja siunausta näiden kahden nuoren omaisille ja ystäville. Suuren surun keskellä elämä jatkuu ja rakkaat ihmiset elävät aina sydämissä ja muistoissa.

Marjaana Virtanen

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
04.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koska suurten ikäluokkien pitää saada vaurastua vielä seniorilomallaankin.. eläkeläisiin panostetaan, nuoriin ei. Arvovalinta.

Vierailija
2/4 |
04.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei sitten Marjaana viitsinyt toivottaa siunausta Kalajoen hukkuneiden vanhemmille? Tai painijapojan vanhemmille ? 

Ja mitä Ukraina tässä tekee? Ukrainalaiset tulivat Putinia pakoon. Seuraavaksi samassa tilanteessa voimme olla me suomalaiset, jotka pakenemme Ruotsiin, Norjaan, Tanskaan ja Islantiin. Onko Marjaanan toiveissa se, että meitä kohdellaan huonosti noissa maissa, joihin pakenemme? 

Lapsellista vuodatusta, todellakin. 

Käyttäköön Marjaana omat rahansa lapsiin ja nuoriin, kuka sitä estää? Varmasti tulee hyvät eläkepäivät hänelle, kun kaikki rahat on käytetty lapsiin ja nuoriin. Toivotaan, että silloin on jo meillä eutanasia sallittu, ettei Marjaanan kauhean kauan tarvitse kitua. Jos eläkkeelle alkaa 66-vuotiaana, niin kuusseiskana voisi jo päivänsä päättää. Jäisi sitten vähän enemmän rahaa lapsille ja nuorille. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
04.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olikohan jenkeissä nuoriso kovinkin ahdistunutta "maailmantilanteesta" vuosina 1960-1970, kun kylmä sota ja Vietnamin sota olivat lööpeissä ja telkussa joka päivä?

Vierailija
4/4 |
04.08.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entä me, jotka pelkäsimme ydinpommia ja ydintalvea ja kävimme rauhanmarsseilla? 80-luvun alku ei niin rauhallista ollut maailmanpolitiikassa. Ronnie, Maggie ja Leonid rulasivat ja me muut elimme kauhun tasapainossa. 

Ja täällä sitä ollaan kuitenkin, kaiken pelkäämisen jälkeen, samoin kuin tämän päivän nuoret ovat 40 vuoden päästä. 

Mikään ei muutu. Paitsi ilmasto, mutta sitä ei jostain syystä tunnuta pelättävän. Miksi? Se nimittäin on se asia, joka aidosti elämää tällä maapallolla muuttaa. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän kahdeksan seitsemän