Minkälaisia kirjoja tokaluokkalaisenne jaksavat lukea itse?
Meidän tokaluokkalainen on nyt siirtynyt hieman vaativimpiin kirjoihin, ennen luki vain sellaisia jossa paljon kuvia ja vähän tekstiä nitä Keltainen banaani sarjan tms. Mietinkin on lapsen keskittymiskyky ihan ok kun jaksaa lukea sellaisia kuvattomia kirjoja, on aiemmin kärsinyt huonosta keskittymiskyvystä koulussa ja viime vuonna luki kotonakin vain sarjiksia tms.
Kommentit (7)
Meillä tokaluokkalainen lukee Aku Ankan sarjiksia, Aku Ankka-lehtiä ja Keltaista banaania ym. Hän oppi lukemaan 5 -vuotiaana ja nyt lukee jo tosi sujuvasti.
Tuon ikäisillä lapsilla on aina eteen päin mitä tahansa lukevat, eli kannustusta kaikenlaisten kirjojen pariin! Siitä se lukutaito pikku hiljaa kehittyy...
t. Luokanopettaja ja 2.-luokkalaisen äiti
tuo lukeminen jotenkin tarkkavaisuuden ja keskittymiskyvyn kanssa? Eli lapsellamme oli ekalla vaikeuksia noissa asioissa eikä silloin jaksanut lukea kirjoja, mutta nyt siis jaksaa ja ajattelin olisiko tarkkaavaisuus parantunut. On siis osannut lukea jo 4-vuotiaasta. ap.
Neiti Etsivät, kaikki Potterit (viimeisimmät luki salaa kun kielsin), Eppu Nuotion Villilät, Etsiväkerho Hurrikannit, tietokirjoja, mitä vaan kiinnostaa.
lukemiseen! Hienoa, että kehitystä on tapahtunut!
Muutenkin toisella luokalla olisi vanhempienkin syytä paneutua huolella lapsen mekaanisen lukutaidon kehittymiseen ja etenemiseen.
Kolmannella luokalla kun lukeminen ja kirjoittaminen ovat jo muissa oppiaineissa välineinä (ts. pitäisi olla automaatioita), eivätkä ne saisi enää juurikaan tuottaa hankaluuksia.
t. se ope-äiti, en muista numeroa
Ja tykkäsi myös bestikset Johanna ja Ulla- kirjasta. Siis lukee jo kirjoja, joissa ei ole kuvia.
pojan pisin kirja on ollut Konsta-kirja.
Yhteenvetona voi todeta, että hän lukee ihan mitä vain, jos vain maksetaan. Mutta jo ei makseta, ei viitsi edes lukea Aku Ankkaa. Poika ei siis ole hyvä lukemaan, vaan omaa lievän lukihäiriön, jonka vuoksi lukeminen on hidasta, kun tietyt vokaalit vaihtaa paikkaa.
Luki tokaluokkalaisemme. Luki tokalla kaikki, kun innostui.
Sitä ennen ei kovin paljoa lukenut romaaneita, sarjiksia vain.
Ekaluokkalaisemme nykyään lukee sarjiksia ja Risto Räppääjiä.
Luulisin, että tuo on aika paljon kiinni tyypistä ja omasta kehityksen tasosta! Tokaluokkalaisia vielä on niin moneen junaan.