Yli 50-vuotias, minkälaista liikuntaa harrastat?
Olen ihan rapakunnossa, onko tästä enää mahdollista päästä edes jonkinlaiseen kuntoon?
Kommentit (56)
Kotityöt riittää minulle liikunnaksi. Olen hyvässä kunnossa ja lihaksiakin löytyy.
Olen kohta 50. Käyn useasti viikkoon vesijumpassa. Kävelylläkin käyn.
kyllä kunto kasvaa, kun alat liikkua. Tsemppiä!
Harrastan todella paljon ja monenlaista liikuntaa, olen aina harrastanut. Mutta siihen tai keneenkään muuhunkaan ei kannata verrata. Ilman muuta voit parantaa kuntoasi, itse asiassa helpostikin, jos nyt olet rapakunnossa. Itse en enää voi juurikaan parantaa, melkeinpä päinvastoin. Vahinkoja minimoin. Yritä löytää sellaiset tavat liikkua joita voit pitää yllä ilman että se tuntuu tervanjuonnilta.
Käyn kävelylenkeillä ja maastoharkoissa koirien kanssa, pyöräilen, vaellan, soudan ja uin luonnonvesissä. Talvisin kaksi edellä mainittua, sekä kuntopyöräilyä ja soutelua kotiosoitteessa. Käsipainot omistan, mutta niiden kanssa olen todella laiska. 60+
1. Lääkärintarkastukseen. Tsekkaa verenkiertoelimistön kunto + veriarvot. Jos kaikki on ok niin jatka kohtaan 2. Jos ei ole ok, niin aloita niiden hoitaminen kuntoon ja jatka kohtaan 2.
2. kehonkoostumismittaukseen.
3. pt:n juttusille kohtien 1 ja 2 tulosten kanssa. Määritä tavoitteesi ja sitoutumisesi, ja rakenna ohjelma jolla lähdet menemään kohti tavoitteitasi. Ohjelmassa piisi olla sekä kestävyys- että voimatreeniä.
4. liikut ohjelman mukaan, 3kk välein uusi kehonkoostumusmittaus ja sessio pt:n kanssa jossa käytte läpi tulokset ja päivitätte ohjelman seuraavalle kolmelle kuukaudelle.
Kesällä pyöräilen, uin luonnonjärvissä ja kävelen. Talvella hiihdän ja käyn vesijuoksussa/-jumpassa. Keväällä kelirikkoaikaan/syksyllä teen yhden päivän vaelluksia.
Haaveilen juoksemisesta, tai edes hölkkäämisestä, mutta polvi ei kestä.
50+ vuotiaana olin huonossa kunnossa vaihdevuosien vuoksi. Nyt 60+ vuotiaana kävelen pitkiä lenkkejä mäkisessä maastossa, uin, kesäisin teen puutarhatöitä, talvisin jumppaan painoilla tai ilman. Olen paljon paremmassa kunnossa kuin kymmenen vuotta sitten.
Viikossa kuntopyörällä polkemista 5x30min, 2-3 sauvakävelylenkkiä 30min ja kaksi kertaa viikossa lihaskuntoa. Ylipainoa löytyy ja liikunnasta huolimatta kuntokin ihan perustasoa, mutta näillä eväillä pitää pärjätä, enempään en pysty.
Kunnon panot päivittäin pitävät kunnon ja mielen virkeänä.
Eija
Pyöräilyä vaan. Joka päivä 20 km lenkki. Jaksan polkee päivässä helposti 60 km. Olen jo pitkään pyöräillytkin mutta joskus lihosin 30 km ja en jaksanut mitään. Sitten aloin taas liikkumaan ja laihduin paljon.
Kuntosali ja matkauinti. Lisäksi harrastan toiminnallisia harrasteita.
Pyöräilen, kävelen, käyn salilla, uimassa, jne
Juoksu, uinti ja lihaskuntotreeni mun lajit, mutta ihan perustasolla.
Joogaa, juoksua, pilatesta, ratsastusta, uintia, tanssia... En kaikkia toki joka viikko, mutta vaihtelen näiden välillä.
Mulla oli juokseminen tauolla melkein kymmenen vuotta jalkaterävaivan vuoksi. Korjausoperaatiosta oli luvassa niin pitkä sairausloma, että viivyttelin leikkausta viisikymppiseksi asastipystyin kuitenkin kävelemään, uimaan ja jumppaamaan, juokseminen ja tanssiminen olivat kivun takia vaikeita.
No, viimein menin sinne leikkaukseen, ja se onnistui hyvin. Kun olin toipunut, aloitin juoksemisen uudestaan (tyhmä). Paino putosi vuodessa 70 kg:sta 62 kiloon, olin elämäni kunnossa.
Kunnes ensin petti se korjaamaton jalkaterä. Sitten sen ensin leikatun jalan polvi. Ja sitten se toinen polvi.
Tarinan opetus: älä aloita juoksua viisikymppisenä, varsinkaan jos et ole aikoihin juossut.
Nyt olen 62-vuotias, molemmat jalkaterät operoitu, mutta polvieni keinonivelleikkauksia yritän viivytellä niin pitkään kuin suinkin. Uin, vesijuoksen, kävelen polvien mahdollistamissa rajoissa niin pitkiä lenkkejä kuin mahdollista (enintään 6km kerralla), frisbeegolfailen kun polvet sallivat, joogaan, teen pilatesta, käyn kuntosalilla ja vesijumpassa, pyöräilen, sienestän.
P.s. paino on taas 70 kg.
Pyöräily ja kävely parhaat liikuntamuodot yli viiskypäselle. Itse olen jo yli kuuskymppinen ja pyöräilen päivittäin. Tänään olisi tarkoitus polkasta rapiat 60 kilsaa.
Ala vain kävelemään, kyllä se kunto siitä nousee. Äläkä usko kuntorääkkejä, että tee xyz. Aloita helpolla, jokainen kymmenminuuttinenon kotiin päin.