Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kolonoskopia + ruokaongelma

Vierailija
13.07.2025 |

Olen menossa kolonoskopiaan ja ohjeissa neuvotaan välttämään kuitupitoisia, siemeniä sisältäviä ja muuten vaikeasti sulavia ruoka-aineita viikon ajan ennen tähystystä. Viimeisinä päivinä pitäisi siirtyä kirkkaisiin, nestemäisiin ruokiin. Olen vegetaristi, joten pelkällä kasvisliemellä ja mehullako tässä pitäisi selvitä? Vinkkejä ruokiin?

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
13.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Apteekista saa ainakin erilaisia ravintojuomia, mutta en tiedä mitä mahtavat pitää sisällään ja hintaviakin ovat.

Vierailija
2/5 |
13.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nestemäistä on myös kaikki sosekeitot, sileät jogurtit jne. Kirkkaita niiden tarvitsee olla vasta tyhjennyspäivänä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
13.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Osta kaupasta kiisseleitä, jos et osaa itse niitä tehdä.

Vierailija
4/5 |
13.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

😂

Vierailija
5/5 |
13.07.2025 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse olen jättänyt lähinnä siemenet kokonaan pois viikoksi ja syönyt vähemmän täysjyvätuotteita. 

Itse olen sekasyöjä, joten olen jättänyt lihaa vähemmälle, mutta sinullahan ei sitä olekaan ruokavaliossa. Punajuuri ja sienet ovat myös itselläni huonosti sulavia, niitä olen välttänyt viikon ajan. Sosekeittoja olen syönyt usein.

Mehu - kasvisliemilinjalle olen siirtynyt vasta tyhjennyspäivänä. Viimeisen ohjeen mukaan silloinkin sai syödä vielä kevyen keittolounaan.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme seitsemän kahdeksan