Vauvan vaatteista (tyhmiä?) kysymyksiä
Voisiko joku ystävällisesti vastata, vaikka tyhmiä taitaa olla kysymykseni. Mutta odotan ensimmäistä, joten ei ole mitään käsitystä asiasta.
Kävin äsken kirpparilla ja katselin jo vähän vauvan vaatteitakin, vaikka olen vasta rv 11. Vaikea vaan ostaa mitään, kun en tiedä mikä on vastasyntyneen koko, minkä ikäinen käyttää esim jotain kokoa 62 jne.
LA on 18.10, joten millaisia vaatteita ihan pienelle pitäis olla? Millasissa vaatteissa sairaalasta kotiudutaan, paljonko vauvalla täytyy olla päällä? Entäs sitten talvella, mikä koko on hyvä? Entä tulevana keväänä? Ja yleensäkin mitä mun kannattaa kirppareilta katsella? Siskolta saan varmaan paljon vaatteita, mutta toki haluan ostaa jotain itsekin, varmaan uuttakin vaatetta kirpparilöytöjen lisäksi.
Kommentit (11)
odotan ja ihan samaa olen miettinyt, että minkä ikäinen suunnilleen on vauva joka käyttää 62cm vaatteita.
Vauvojen syntymämitat heittelee, mutta yleisemmät varmaan on 49-53 cm.
Vauvat kasvavat pituutta paljon hitaammin kun mitä heille tulee painoa lisää.
Vauvan pituuden tulisi lisääntyä vajaat 2 cm / kuukausi eli viiden kuukauden ikäisenä vauva on kasvanut n. hieman yli 5 cm.
Tämä on varmasti yksilöllistä, mutta noin se suunnilleen on. Eli riippuu syntymäpituudesta kuinka vanha vauva on 60 senttisenä. Mutta siitä en tiedä mitään, että kasvaako taasen sitten pienet / lyhyet vauvat nopeammin kun " pitkät" .
Vauvathan tarvivat paljon enemmän vaatetta kun me aikuiset. Sinullahan on lokakuussa laskettu aika, joten lämmintä vauvalle mukaan! Olen sitä mieltä, että otat vaikka liikaa vauvanvaatteita mukaan kun liian vähän, koska vaatetta saa kyllä pois, muttei lisää, jos matka sairaalasta kotiin on pitkä. Tietenkin autoon saa lämpöä lisättyä.
Vauvalle ensin aluspaita, päälle vaikka paksumpi potkupuku, voi laittaa jonkin villavaatekerroksen vielä, sitten toppapuku tai lokakuussa voi varmaan käyttää vielä ihan kevyttoppapukua tai jotain paksumpaa fleecehaalaria ja sitten makuupussiin. Luulen, että tuollainen vaatekerta sopii ihan hyvin :)
Tietenkin voit vielä kysyä joltain viisaammalta, joka on noita sairaalareissuja tehnyt jo useampia tai muutenkin reissannut vauvan kanssa enemmän. Minun tietoni perustuu kaikki siihen mitä olen lukenut lehdestä ja kirjoista. Tuskin nekään ihan potaskaa on :)
Toivottavasti oli jotakin apua, vaikka itsekin ihan untuvikko olen vauvanvaate asioissa ;)
vauvan pituus, vaan myös ruumiinrakenne vaikuttavat siihen, mikä koko sopii milloinkin. Vaatekoot ovat myös hyvin riippuvaisia merkistä. Voi olla, että toisen valmistajan 62cm vaatteet ovat sopivia, ja toisen valmistajan liian pieniä/isoja. Toisissa voi olla liian pitkät hihat, toisissa kainalo-haaraväli on liian lyhyt jne. jne.
Meillä esim. käytössä sekä 56cm että 60-62cm vaatteita. Osa 62cm vaatteista tuntuu tiukoilta, kun taas toiset 56cm ovat vielä aivan hyvin istuvia. Vauvalla on pituutta 58cm ja painoa 5,5kg. Poika on 4pv päästä 2kk.
Kokeilemalla se vasta selviää.
Esikoinen oli syntyessään iso (4750 g ja 56 cm) ja mitkään 56 senttiset eivät mahtuneet päälle eli käytössä oli suoraan koko 60-62. Samoin vaipoista ei ne 2-4 kiloiset mahtuneet joten ne piti sitten antaa pois.
Tyttö kasvoi vielä hirmuista tahtia eli käytännöllismmät koot olivat meillä 68 ja sitten 86.
1 kk iässä oli 60 cm ja 5,5 kg
2 kk 62 cm ja 5,76 kg
3 kk 66 cm ja 6,8 kg
4 kk 68 ja 7,78 kg
5 kk 70 cm ja 8,3 kg
6 kk 72,5 cm ja 8,8 kg
eli kuten huomaat pienet jää joka tapauksessa tosi nopeasti pieneksi. Tyttö oli vuoden ikäisenä 80 senttinen ja painoi 11,2 kiloa eli vuodessa 24 senttiä ja painoa yli tuplaten. Tuo sama skaala lienee aika hyvä eli noin 23-25 senttiä vuodessa tulee mittaa lisää tyttöjen syntymäpituuteen. Pojilla tahti saattaa olla vieläkin isompi eli jopa 30 senttiä ekana vuonna ei ole ihme :)
t: typykkä
Tähän on vain vaikea antaa yksiselitteistä vastausta.
Meidän lapset ovat vielä 1½-vuotiaina käyttäneet joitakin 74 senttisiä vaatteita. Pienet vaatteet, 50 ja 56 senttiset menivät kaksi-kolme kuukautta, 62 senttiset puolisen vuotta. Ja tottakai noita käytetään rinnan, eli jotkin 62 senttiset on käytössä jo samaan aikaan kuin 50 ja 56 senttiset.
Lokakuussa voi olla jo aika viileää. Itse hankkisin varmaankin ainakin villapuvun. Mikäli äitisi/anoppisi on näppärä neuloja, voisit varmaan ilahduttaa pyytämällä vauvalle ensimmäistä pienehköä neulepukua/nuttua ja housuja. Meillä oli ihana luonnovalkoinen nuttu ja housut. Mikäli ei ole kauhean kylmä, voi lapsen ehkä tuoda kotiin niissäkin (alla tietenkin vaatetta). Kevyttoppapuku voisi olla ehkä hyvä valinta, jos viileämpi keli. Mikäli ulkona kulkemista ei ole paljon. Ja tietenkin päähän kypärälakkia, villamyssyä tms.
Vauvan pukemisessa opettaa kokemus. Toiset vauva pitävät lämpimämmistä kerroksista kuin toiset. Meillä ovat olleet aika hikisiä vauvoja, joten on pitänyt laittaa vähän vähemmän kampetta kuin kavereiden vauvoille.
Itse pidin bodeista ja siisteistä trikoohousuista. Toiset tykkää pukea vauvan potkareihin. Minä käytin niitä pääasiassa yöasuna. Pitkävartisista sukista pidin kovasti (niiden trikoohousujen kaverina).
Jonkin verran voi ostaa etukäteen vaatetta. Mutta vasta käytäntö opettaa, mistä itse tykkää. Vauvankin kanssa voi kiertää kirppareita :-)
Onnellista odotusta!
nyt lapsi 1 1/2 ja käyttää 70-80 senttisiä vaatteita riippuen merkistä. Kyllä on kiva aluksi että olisi muutama 50 senttinen vaate meinaat vaikka vauva olisi 52 senttinen syntyessään niin siltikin se hukkuu vielä niihon 50 senttisiinkin vaateisiin.
että aivan hyvin voi ostaa vaikka enemmänkin ja kaiken kokoisia talteen että on varaa valita sitten vauvan kanssa.
(Ne voi sitten myydä kirpparilla pois).
Esim. Bodeja, potkuhousuja, puolipotkuhousuja, yöpukuja ja paitoja (kaikkien mielestä paidat ei kovin käytännöllisiä).
Ja itse kyllä ostan kirppareilta ja katselen lokakuussa syntyvälle vauvalleni 50-68cm vaatteita. Isompia ehtii myöhemminkin.
Ja jos ens lokakuu on yhtä lämmin kuin mitä nyt oli niin kyllä meidän vauva puetaan kevyttoppapukuun. Ostan luultavasti kokoa 56cm.
Toppapuku on ehkä oltava sitten suunnilleen kokoa 62cm.
(Tähänkin varmaan voi hieman vaikuttaa esim. asuuko lapissa vai eteläsuomessa). =)
Lapset on niin erikokoisia että kannattaa varautua niihin 50cm vaatteisiinkin.
Itsellä esikoinen keskonen ja kaikki 50cm oli liian isoja todella pitkään.
Ja tyttö oli 3700g syntyessään mutta aina hyvin hoikka ja 50cm mahtui todella pitkään.
Toivottavasti sait tarvitsemaasi apua ostoksiin.
Mukavia kirppisreissuja toivottaa Tsirppana rv 12+5
Mulla esikoinen oli 2600 gr ja 48, joten 60 senttiset vaatteet oli jättimäisiä! Toinen ja kolmas oli 3400 gr ja 50 ja 54 cm, joten 60 senttiset kävi kohtuullisen pian. 55 senttiset meni ehkä pari kuukautta.
Ensimmäinen pitempään käyvä koko on meillä ollut 74 cm, kaikilla on alettu käyttää reilun ½-vuoden iässä ja tuo 1v4kk vanha käyttää vielläkin muutamia 74 senttisiä vaatteita- eri merkkien vaatteet on muuten myös mielettömän eri kokoisia!!
Meillä nuorimmainen on viime marraskuussa syntynyt, mutta oli niin lämmin syksy, että oli silti " kesävauva" siinämielessä, että esim. ulkoilu aloitettiin heti. Kotiutumis vaatteina oli body+puolipotkarit, samettipuku (takki+puolihousut) ja kevyt toppapuku sekä myssy ja tumput.
Tosiaan tuo 74 koko on ollut meilläkin ensimmäinen koko, joka meni pidempään. Kaikki sitä pienemmät vaatteet ehti olla kierrossa pari kertaa ja olivatkin jo pieniä. Mulla oli varattuna kauhea arsenaali vaatteita ja tosiaan jäi varmaan muutama käyttämättäkin. Pieniä kokoja ei mielestäni kannata ostaa uutena (jos ei nää jotain syötävän söpöä), koska niitä saa kirppareilta ja nettihuutokaupoista tosi edullisesti ihan priimana. Itse pidin aluksi eniten sellaisista jo enemmän pestyistä vaatteista kun ovat aivan ihanan pehmeitä. Eivät kaikki olleet salonkikelpoisia, mutta varmaan mukavampia pienen päällä kuin ihan pakasta vedetyt jäykkikset. Sidottavia paitoja ja bodeja suositeltiin, mutta niistä en sitten itse kuitenkaan pitänyt. Jäivät käyttämättä. Toisaalta oli hyvä, että vaatteita oli reilusti, koska meidän vauva oli kova pulauttelemaan. Päivässä saattoi mennä viisikin vaatekertaa. Kaverini pärjäsi aikoinaan lähes kokonaan äitiyspakkauksen kamoilla, mutta minä en olisi pärjännyt.
Sen huomasin, että ne ihan pienillä vauvoilla ne aikuisten näköiset vaatteet/kengät ovat tosi epäkäteviä. Ovat ihanan näköisiä, mutta esim. farkku on aika turha kangas vauvanvaatteisiin. Noita vaatteita voi tietenkin ostaa kauppareissuja varten, mutta kotona meillä ainakin oltiin ihan bodeissa ja potkiksissa.
Minä kans ostelin kirppareilta aivan ihanan näköisiä vaatteita tulevalle vaaville raskausaikana, ja kuinka kävikään - suurin osa niistä jäi käyttämättä epäkäytännöllisyyden vuoksi. Mutta enpä tosiaan osannut kysellä keltään...
Meidän vaavi syntyi reilu 4kilosena ja pituutta oli 53. Silti tykkäsin pitää alkuun 56cm vaatteita hänellä, koska seuraava koko oli armottoman suuri!
Enimmäkseen puin vaavin kietaisubodeihin (vaavin solisluu murtui synnytyksessä) ja puolipotkareihin - olivat käteviä pukea! Lisäksi käytettiin kotosalla paljon ns. unihaalareita.
Edelleen puen pojan, 6kk, pääsääntöisesti bodeihin ja puolipotkareihin. Kokopotkareista en tykkää. Collegehousuja en ole pitänyt kun satunnaisesti, sillä nilkat jäävät paljaaksi - sukat kun eivät tahdo vieläkään pysyä jalassa.
Trikoopaitoja ei olla juurikaan pidetty - paita nousee kainaloihin joka käänteessä.
Huppareita ei ole tullut pidettyä, kun huppu jää vaavin ollessa selällään ikävästi ruttuun tai sitten ulkoillessa pää hikoilee, kun on jo toppapuvussa huppu ja päässä kypärähattu ja talvihattu.
Ehdottoman kätevä alkuaikoina ulkoiluun oli netistä ostettu makuupussi, johon vaavin sai sujautettua sisävaatteissa, vai tumput käsiin ja jalkoihin, hattu päähän ja kauluri kaulaan. Tosi kätevää, tosin pussi jäi pieneksi suht nopeasti. Pussin sai myös kiinnitettyä turvakaukaloon.
Itse olen ostellut nyt viisastuneena Tutan vaatteita. Niistä kun tiedän, että koot " pitävät paikkansa" , kuminauhat eivät puolipotkareissa kiristä jne. Välillä nuukuus iskee ja " sorrun" ns. halvempiin bodeihin ja potkareihin ja kuinka käykään, vaatteet jäävät pitämättä. Tutan vaatteita myydään alennuksella aika usein ja Parkanossa Reiman tehtaanmyymälästä saa edullisemmin, joten olen hamstrannut isompiakin kokoja sit jo varastoon. Joku toinen varmaan tykkää toisen merkkisistä vaatteista, mutta itse en ole löytänyt yhtä sopivaa vaatemerkkiä. Niin ja puuvillaisia vaatteita tykkään pojalla pitää, ne kun ovat ihanan pehmoisia.
Niin ja laitokselle kannattaa ottaa ihan perus sisävaatteet ja mahd. joku villapuku tai fleecepuku. Itse olin ostanut kotiutumista varten hupparin, collegehousut, bodyn, puolipotkarit, 56cm kevyttoppapuvun kirpparilta. Kotiuduimme body, puoliputkarit ja collegeasu päällä, ilman kevyttoppapukua, koska oli liian tiukka hihoista ja lahkeista - jäi kokonaan käyttämättä. Vaavin päälle kiedottiin sitten fleecepeitto lämmikkeeksi...
Toivottavasti tästä oli hieman apua.
Mukavaa odotusta sinulle!
Meillä koot menneet suunnilleen näin:
50-56cm parissa viikossa alkaneet mennä pieniksi
60cm 3kk iässä alkaneet mennä pieniksi
70cm 6kk iässä alkaneet mennä pieniksi
74cm 9kk
80cm 1vuoden
- huom. osa siis mennyt kauemmin!
- 50-56-senttisiä vaatteita on mukava ollut olla muutamat
- Paidat jääneet lähes käyttämättä. Bodeista ihan pienellä parhaita kietaisumalliset, koska kakka menee tällöin monesti vielä läpi. Ei tarvitse vetää kakkaista bodya pään yli!
- Yhtä aikaa käytössä meillä ollut 5-10 vaatekertaa. Vähempi jos on, vaatteet eivät meinaa keretä kuivata. Enempi jos on, osa jää käyttämättä. Huom. yhtä aikaa saattaa olla käytössä eri kokoja!
- Kuinka kylmä asuntonne on? Meillä ainakin vetää lattian rajassa, joten siinä vaiheessa kun vauvaa alkaa pitää lattialla, talvivauvalla kiva olla muutakin kuin ohuimmat potkarit. Meidän talvivauvoilla potkarit/sukkahousut+päällyshousut olleet kivat.
- Muutamat pitkäresoriset sukat ovat ehdottomat! Niillä saa potkareitten sukkaosatkin kahlittua. Nilkkaversiot eivät pysy jalassa.
- Sisälakkia on meillä pidetty ensi kuukausi.
60-senttisiä käytetään todella lyhyen aikaa, ehkä 2 kuukautta. 70-senttiset menevät noin puolivuotiaaksi, ehkä 8 kk asti ja 80-senttiset vuoden, ehkä vielä puolentoista ikäiselle. Tosin äitiyspakkauksesta saat juuri noita pieniä kokoja ja jos saat lainaksi pieniä kokoja, niitä tuskin kannattaa ostaa ollenkaan tai ihan yhdet tai kahdet.